"Zeszyty Literackie". Cztery dekady intelektualnej przygody

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:04
- Trudno pogodzić się z myślą, że to już koniec. Pismo wyznaczało nasz rytm życia, wpływało na decyzje i trudno nam rozstać się z myśleniem, co będzie w jego następnym numerze. Ale niestety 144. był ostatnim - mówiła w Dwójce Barbara Toruńczyk.
Audio
  • "Zeszyty Literackie". Koniec po 36 latach (Wybieram Dwójkę)
Okładka ostatniego numeru Zeszytów Literackich, który ukazał się w grudniu 2018 r.
Okładka ostatniego numeru Zeszytów Literackich, który ukazał się w grudniu 2018 r.Foto: materiały prom.

"Zeszyty Literackie" zaczęto wydawać w 1982 r. w Paryżu z inicjatywy Barbary Toruńczyk, która była także redaktorem naczelnym czasopisma. Po przemianach w Polsce redakcję przeniesiono do Warszawy. W grudniu ubiegłego roku ukazał się ostatni numer pisma.

- Mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia, do zapanowania nad dorobkiem "Zeszytów Literackich". Chcemy, by zawsze były dostępne, żeby ich nazwa coś znaczyła, bo ten dorobek jest ogromny. Mamy nadzieję, że czytelnicy będą do niego stale wracać - powiedział Marek Zagańczyk.

Zespół redakcyjny "Zeszytów Literackich" w ciągu 36 lat istnienia tworzyli m.in. Stanisław Barańczak, Ewa Bieńkowska, Josif Brodski (zm. 1996), Petr Král, Roberto Salvadori i Tomas Venclova. Wśród stałych współpracowników znaleźli się m.in. Józef Czapski, Czesław Miłosz, Timothy Garton Ash, Zbigniew Herbert i Leszek Kołakowski.

- "Zeszyty Literackie" są niezwykłym zjawiskiem w polskiej kulturze, bo każdy numer pisma jest aktualny do dzisiaj. Rosną też kolejne pokolenia jego czytelników mający przed sobą 144 miesiące lektury, która uczy o świecie, otwiera na coś nowego – stwierdził w audycji Mikołaj Nowak-Rogoziński.

Dlaczego w "Zeszytach Literackich" nigdy nie pojawił się artykuł programowy? Czy kiedykolwiek twórców pisma inspirowały różnorodne mody intelektualne? Co wyznaczyło zawartość ostatniego numeru? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Barbara Toruńczyk, Marek Zagańczyk i Mikołaj Nowak-Rogoziński (szefostwo czasopisma)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Czytaj także

Enrique Vila-Matas. Hiszpania i zanurzenie w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:00
- Wszystko, co on pisze, jest fantastycznym metaliterackim kolażem - mówiła o Enrique Vili-Matasie, bohaterze najnowszych "Zeszytów Literackich", tłumaczka Ewa Zaleska.
rozwiń zwiń