Michał Römer. Orędownik nowoczesnej polskości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:14
- Mówił o sobie, że jak Mickiewicz służy nowoczesnej polskości i nowoczesnej litewskości. Znamienna jest jego konstatacja, że jest Polakiem litewskim. Czuł się upoważniony do kultywowania polskości zrośniętej z Litwą – mówił w Dwójce dr Rimantas Miknys.
Audio
  • Kronikarz litewsko-polskiego pogranicza (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

Gośćmi audycji "Wybieram Dwójkę" byli prof. Alvydas Nikžentaitis i dr Rimantas Miknys, którzy opowiadali o doświadczeniach autora "Dzienników" cennych nie tylko dla znawców dziejów współczesnej Europy.

Michał Römer urodził się w 1880 r. w guberni kowieńskiej, w rodzinnie o mocnych polskich tradycjach patriotycznych. Uczył się w jednym z wileńskich gimnazjów, a w 1905 r. ukończył paryską École des Sciences Politiques. Przez karty jego "Dzienników" przewijają się postaci, które na stałe zapisały się w historii Polski. Są wśród nich m.in. Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Stanisław Grabski, Mieczysław Niedziałkowski, Józef Piłsudski i Władysław Sikorski. 

- Dla Römera polskość Wielkiego Księstwa Litewskiego to polskość elitarna, polskość starego państwa różna od polskości, która istniała w Koronie. W jego czasach, gdy powstawało nowoczesne społeczeństwo, czuł się związany ze starą elitą i jej tradycją, ale była ona dla niego fundamentem budowania współczesnej polskości - zauważył prof. Alvydas Nikžentaitis.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o walorach świadectwa, jakie Michał Römer zostawił potomnym w swoich "Dziennikach".

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: prof. Alvydas Nikžentaitis i dr Rimantas Miknys

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

Marszałka Józefa Piłsudskiego związki z Litwą

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 18:25
W ostatniej przed wakacjami audycji z cyklu "Świat Kresów" wyruszyliśmy - w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości - do miejsc związanych na dzisiejszej Litwie z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń