Konkurs Chopinowski symbolem artystycznym Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:26
- Pragniemy zapewnić polskiej muzyce poważnej odpowiednią rangę w międzynarodowym życiu artystycznym. Konkurs Chopinowski zdobędzie w nim ugruntowaną pozycję - powiedziała Wanda Zwinogrodzka, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • Relacja z konferencji I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Wybieram Dwójkę)
Fortepian historyczny, zbiory Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Fortepian historyczny, zbiory Narodowego Instytutu Fryderyka ChopinaFoto: Wojciech Grzędziński / NIFC

chopi_663.jpg
Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Serwis specjalny

W audycji "Wybieram Dwójkę" zdaliśmy relację z konferencji I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Otworzyła ją wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego słowami: "Konkurs Chopinowski od ponad 90. lat jest jednym z najważniejszych symboli artystycznych Polski. Mamy nadzieję, że konkurs na instrumentach historycznych wzmocni siłę tej marki".

- Największa siła tego konkursu tkwi w jego opozycji do naszej cywilizacyjnej postawy, którą jest zainteresowanie przede wszystkim tym, kto jest lepszy i ciągła walka o pozycję w sztuce – stwierdził Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Dodał, że dużą wartość tego wydarzenia stanowi fakt zasiadania w jury wielkich osobistości światowej pianistyki.

Na czym polega nowatorski charakter I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 16.45

mko/bch

Czytaj także

Adam Harasiewicz. Zachwycił królową Elżbietę

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 11:00
Juror XVII Konkursu Chopinowskiego wspominał w Dwójce rok 1955, kiedy to on tryumfował w warszawskich zmaganiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Chopina na instrumentach historycznych. Nowa jakość?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:05
- Polskie Radio ma nagrania przesłuchań konkursowych i koncerty laureatów konkursów chopinowskich, jak również historyczne instrumenty jak Erard z 1948 czy Pleyel z 1949 roku - mówi dyrektor Dwójki, Małgorzata Małaszko.
rozwiń zwiń