"Marian Bizan pokazywał, co jest istotne w literaturze i w życiu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 17:47
- Był pośrednikiem dla wszystkich, którzy chcą nawiązać jakąś relację z wielkimi postaciami polskiej humanistyki początków XX wieku – podkreślał Marek Zagańczyk, wspominając zmarłego 9 maja Mariana Bizana, historyka literatury i wydawcę.
Audio
  • Wspominamy zmarłego historyka literatury i wydawcę Mariana Bizana (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

maszyna_pisanie_1200.jpg
Paweł Hertz. Piękny człowiek z innej epoki

- To również dzięki Marianowi Bizanowi możemy wrócić do klasyków polskiego romantyzmu, czytać ich nie jako lektury szkolne, ale jako coś, co jest żywe - mówił Marek Zagańczyk. - Razem z Pawłem Hertzem Marian Bizan przygotował tomy komentarzy do takich tekstów jak "Koridan" czy "Balladyna" Słowackiego. Nagle okazywało się, że te teksty, które pozornie dobrze znamy, są obarczone mnóstwem różnych szczegółów, o których dobrze jest wiedzieć, bo to pozwala się do tych tekstów zbliżyć.

Marian Bizan był autorem takich książek jak "Przez granice, przez wieki. Impresje brodnickie" (1986), "Księga Żywa. Dziennik pielgrzymki do Ziemi Świętej" (1990) oraz "Ziemia Święta. Zapiski z podróży" (2000).

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Marek Zagańczyk ((zastępca redaktora naczelnego "Zeszytów Literackich")

Data emisji: 10.05.2018

Godzina emisji: 16.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mko

Czytaj także

Paweł Hertz - życie strofami pisane

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 19:00
W tym tygodniu w audycji "Głosy z przeszłości” przypomnimy gawędy zmarłego 12 lat temu Pawła Hertza - poety, prozaika, eseisty i tłumacza.
rozwiń zwiń