X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wynalazca radia był niezwykłym wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 17:30
- Zdumiewa fakt, że Guglielmo Marconi, który dokonał  epokowego wynalazku, nie zyskał uznania w ojczystej Italii. Wagę odkrycia bezprzewodowego telegrafu dostrzegli zaś Brytyjczycy. Może dlatego rzadko się pamięta, że Marconi dostał Nobla – mówił w Dwójce dr Marcin Hermanowski.
Audio
  • "Radiofonia". Rzecz dla pasjonatów i amatorów (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Radiofonia
Okładka książki "Radiofonia"Foto: mat. promocyjne

o wszystkim- e pałłasz -2_1200.JPG
Wspomnienia byłego dyrektora Dwójki

"Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie było publikacji, która w syntetyczny sposób opowiada historię radia. W tej natomiast każdy zainteresowany jego powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem znajdzie zarówno solidną syntezę naukową jak i moc radiowych ciekawostek" – czytamy w nocie od wydawcy książki "Radiofonia".

- Wynalazek Marconiego został najpierw zaprzęgnięty do służby w brytyjskiej marynarce wojennej, ale gdy na początku ubiegłego wieku zawędrował do Ameryki, wymknął się spod państwowej kontroli i stał się przedsięwzięciem czysto komercyjnym. To dało początek złotym latom radia, gdy budowało ono kulturę muzyczną. W 1921 roku w USA działały cztery stacje radiowe, a dwa lata później było ich już 556 - stwierdził autor książki dr Marcin Hermanowski, ilustrując tempo rozwoju radiofonii.

Jakie były jej początki w Europie? W jaki sposób narodził się model radia publicznego? Jak powstało Polskie Radio? Ile kosztował pierwszy polski radioodbiornik?  O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: dr Marcin Hermanowski (autor książki "Radiofonia")

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp


Czytaj także

Laureat konkursu Książka Historyczna Roku: jesteśmy tymi, kim byli nasi przodkowie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 18:31
- Polska jest krajem historycznym, historia odgrywa u nas nieproporcjonalnie dużą rolę. Odniesienia do niej kształtują naszą teraźniejszość. Nie jesteśmy w stanie określić swojego miejsca dziś, bez tej wiedzy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Wierzbicki, jeden z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku".
rozwiń zwiń