Bohater trzeciego planu. Muzyka w wydaniach Polskiej Kroniki Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 15:25
Na pierwszym miejscu obraz, potem głos lektora, dopiero wtedy ona - muzyka ilustracyjna do wydań Polskiej Kroniki Filmowej. To temat na dobrą sprawę nieznany, skryty w cieniu archiwów WFDiF. Dzięki tej płycie muzyka wyszła na plan pierwszy.
Audio
  • Michał Wilczyński i Bartek Pazura o płycie "Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78" kolektywu Soul Service (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78, autor Dawid Ryski
Okładka płyty "Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78", autor Dawid Ryski Foto: materiały prom.

komeda książka 1200.jpg
Magdalena Grzebałkowska: Komeda był szalenie tajemniczą osobą

Soul Service DJ Team, znany z tworzenia kompilacji z polskim funkiem (i nie tylko) oraz label GAD Records zagłębili się w archiwa Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Owocem wielomiesięcznych poszukiwań jest płyta "Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78", wydana pod koniec października 2017 roku. Na album składa się 13 unikatowych utworów o szerokiej rozpiętości stylistycznej: od dźwiękowych eksperymentów Augustyna Blocha i Mateusza Święcickiego, przez swingujące tematy Polish Jazz Quartetu i Kwintetu Bogusława Rudzińskiego po rockowo-funkowe szaleństwa SBB i Waldemara Parzyńskiego z Novi Singers.

- Muzyka ilustracyjna, użytkowa przez lata była traktowana jako produkcje drugiej jakości. Dopiero teraz, wiele lat po tych wszystkich sesjach nagraniowych, okazuje się, jak wiele wyśmienitych, choć zepchniętych na margines kompozycji wówczas powstało i zostało utrwalonych na taśmach - mówił w Dwójce Michał Wilczyński z GAD Records.

Pomysł na ten album zrodził się już około trzech lat temu. - Jako kolektyw Soul Service szukaliśmy nowych kierunków muzycznych, a Polska Kronika Filmowa okazała się idealna do tych poszukiwań. Podzieliliśmy się opracowaniem poszczególnych lat PKF, przesłuchując, opisując i identyfikując wszystkie utwory. Do wielu nie udało się dotrzeć, przy innych były problemy z prawami autorskimi. Ostatecznie wybraliśmy trzynaście - tłumaczył Bartek Pazura z Soul Service DJ Team.

Jak zapowiadają twórcy albumu, w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych znajduje się jeszcze dużo materiału wartego przejrzenia, można więc liczyć na kontynuację płyty "Kroniki FIlmowe. Polish Library Music 1963-78".

***

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Goście: Michał Wilczyński (GAD Records), Bartek Pazura (Soul Service DJ Team)

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 17.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/kul

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń