Polska 100. Czterysta projektów w cztery lata

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 19:44
Gościem audycji będzie Krzysztof Olendzki, szef Instytutu A. Mickiewicza, któremu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzyło realizację największego przedsięwzięcia promującego polską kulturę po 1989 r.
Logo programu Polska 100
Logo programu "Polska 100"Foto: mat.prasowe

mick 1200.jpg
Andrzej Stasiuk: chcieliśmy poturczyć Mickiewicza

Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” to projekt realizacji w przeszło 20 krajach ponad 400 projektów kulturalnych. Ponadto w obchody jubileuszu włączone zostaną organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, których projekty wspierane są w ramach czteroletniego programu dotacyjnego „Kulturalne pomosty”.

Nie ma już świata, w którym teksty Jacka Kaczmarskiego były kojarzone z konkretnymi wydarzeniami historycznymi. Ale zostały piosenki, które dziś można zinterpretować i wyśpiewać na nowo. W najnowszym spektaklu Jerzego Satanowskiego zajmą się tym – nader przewrotnie – kobiety, wdowy pamięci po Jacku Kaczmarskim. Przed premierą spektaklu 17 lutego zaprosimy słuchaczy do  Teatru Nowego w Poznaniu.

Odwiedzimy też wystawę "Wszystkie Małgośki świata", stworzoną ze zbiorów przekazanych przez Marylę Rodowicz do Biblioteki Narodowej, dokumentującą część historii polskiej popkultury. W głównym holu Biblioteki Narodowej znalazły się m.in.: czerwone porsche 911, którym Rodowicz jeździła w latach 70., pierwsza gitara piosenkarki, kolekcja płyt i obrazy Edwarda Dwurnika. Na starych, kineskopowych telewizorach wyświetlane są fragmenty występów z Opola i Sopotu.

W dalszej części audycji porozmawiamy o książce „Oto sztuka polskiego plakatu”, która przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu. Na przykładzie 1724 reprodukcji prac kilkuset artystów zgromadzonych w kilkunastu kolekcjach w Polsce i na świecie czytelnik ma okazję poznać przemiany tej polskiej specjalności.

Ponadto w programie dużo miejsca poświęcimy filmowi m.in. obrazowi "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak oraz filmowi "Kiedy padają drzewa",  kolejnej koprodukcji zrealizowana przez producentów z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem: Dariusza Jabłońskiego, Izabelę Wójcik i Violettę Kamińską, która znalazła się w programie tegorocznego festiwalu w Berlinie, jednego z najważniejszych europejskich festiwali filmowych.

***

Na audycję "Wybieram dwójkę" w czwartek (15.02) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Justyna Piernik.

mko

Zobacz więcej na temat: kultura masowa historia Polski