"Rodzaj pięknego szaleństwa". Poznaj zapomnianą historię nauki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:12
- Ta książka jest o wyobraźni i o jej manowcach - podkreślał Krzysztof Rejmer, autor nowo wydanego zbioru esejów "Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków".
Audio
  • Z Krzysztofem Rejmerem, autorem książki "Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", rozmawia Hanna Maria Giza (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/chippix

735924238o.jpg

Krzysztof Rejmer pokazuje w swojej książce, jak długą i żmudną drogę należało przebyć, abyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki. - Nauka jest obrośnięta pseudonauką i paranauką - przypominał gość Dwójki. Czasami, jak mówił, to, co nienaukowe, przechodzi jednak do nauki. - Tu równo błądzili i szaleńcy, i fantaści, i wielcy uczeni - mówił Krzysztof Rejmer.

Jak Newton łączył pracę nad prawami dynamiki z rozszyfrowywaniem numerycznych przepowiedni biblijnych? Który z Polaków był jednocześnie szpiegiem, dyplomatą, podpalającym Wawel alchemikiem i wynalazcą reakcji chemicznej pozwalającej uzyskiwać tlen? I dlaczego to dążenie do poznania wszystkiego jest "rodzajem pięknego szaleństwa"?

***

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Gość: Krzysztof Rejmer (autor książki "Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków")

Data emisji: 13.02.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

jp/pg

Czytaj także

Marian Smoluchowski. Zapomniany geniusz fizyki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 14:00
5 września minęło sto lat od jego śmierci, dlatego 2017 r. ogłoszono Rokiem Mariana Smoluchowskiego. Wciąż jednak niewiele osób wie o znaczącym dorobku wybitnego polskiego naukowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siły życiowe, biologia i czwarte wydanie teorii Darwina

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 17:30
- Bez teorii ewolucji Darwina biologia nie ma sensu. Bez niej mamy do czynienia tylko z ogromem niepowiązanych ze sobą faktów, które nie wyjaśniają niczego – powiedział prof. Krzysztof Spalik.
rozwiń zwiń