"Miny polskie". Analiza narodowa w oczach aktora instrumentalnego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 17:20
 - Istotna dla tego materiału jest teza, że można emocje człowieka można przekazać bez pomocy słów. Najważniejsze są mimika, wyraz oczu i postawa ciała - powiedział Mikołaj Grabowski, reżyser spektaklu, który ma premierę 29 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Mikołajem Grabowskim, reżyserem spektaklu "Miny polskie" w Teatrze Polskim w Warszawie
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matusciac Alexandru /Shutterstoc

Goszczący w Dwójce reżyser opowiadał o spektaklu, który jest próbą rozpoznania i opisania schematów organizujących życie narodowe. Scenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na "Wyzwoleniu" i "Legionie Stanisława" Stanisława Wyspiańskiego, "Opisie obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowicza, "Pamiątkach Soplicy" Henryka Rzewuskiego, utworach Witolda Gombrowicza: "Dziennikach", "Ferdydurke", "Operetce", "Ślubie" oraz "Mimice" - XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

- W tym spektaklu można znaleźć elementy Schaefferowskiego teatru. Aktor jest tutaj traktowany instrumentalnie - to co się liczy, to jego głos, ciało, energia i emocje, które wydobywa z siebie w nieoczekiwany dla widza sposób. Nie mamy do czynienia z klasyczną historią o bohaterze, który ma określony problem. Tu aktor przekracza samego siebie - dodał Mikołaj Grabowski.

Co reżyser ma na myśli mówiąc o "zwierzęciu rozpędzonym" i jak wyglądała praca nad spektaklem? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Jakub Kukla

Gość: Mikołaj Grabowski (reżyser, scenograf)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 16.37

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz/kd

Czytaj także

"Czas barbarzyńców". Rzym upada na naszych oczach

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 11:00
– Spektakl jest próbą obserwacji momentu, w którym demokracja liberalna ustępuje miejsca populizmowi – mówił Jarosław Tumidajski o swoim spektaklu w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luterski kryminał, czyli demony Pilcha w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 10:30
– Thriller jest kanwą opowieści, ale mamy tu też narracje społeczną, obyczajową, przygodową i metafizyczną – mówił Mikołaj Grabowski o spektaklu "Wiele demonów" na podstawie książki Jerzego Pilcha.
rozwiń zwiń