Baśnie podszyte mądrością. Kino Hayao Miyazakiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:15
- Jego filmy to przed wszystkim niesamowite, głęboko humanistyczne historie, które pozwalają nam odkrywać nowe światy i dzięki temu patrzeć na naszą rzeczywistość w nowy sposób - mówiła o twórczości japońskiego mistrza animacji Jagoda Murczyńska.
Audio
  • Baśnie podszyte mądrością. Kino Hayao Miyazakiego (Wybieram Dwójkę)
Pracownik kina zachęca do obejrzenia filmu Hayao Miyazakiego Ruchomy zamek Hauru, Tokio 2004
Pracownik kina zachęca do obejrzenia filmu Hayao Miyazakiego "Ruchomy zamek Hauru", Tokio 2004Foto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

totoro.jpg
Hayao Miyazaki. Japoński Disney o ludziach i bogach

Pewna dziewczynka zmieniona przez czarownicę w staruszkę musi wejść w układ z demonem.
Inna dziewczynka trafia do krainy bogów, by ocalić swoich rodziców przemienionych w świnie.
W końcu: dwie dziewczynki przeprowadzają się wraz z ojcem na wieś. W pobliskim lesie spotykają magiczne stworzenia, w tym jedno szczególne: Totoro.

Streszczenia fabuł kilku filmów Hayao Miyazakiego w najmniejszym nie oddają bogactwa tych niezwykłych obrazów. - Nawet jeżeli opowiadają one o różnych dziecięcych doświadczeniach, zawsze jest to podszyte przekazem o tym, ze jesteśmy odpowiedzialni za wybory, których dokonujemy, za miejsce, w których jesteśmy – podkreślała ……

Dlaczego Hayao Miyazaki całe życie miał poczucie winy związane z doświadczeniami II wojny? Na ile jego filmy są dla dzieci, a na ile - dla dorosłej publiczności? I jakie stereotypy dotyczące dalekowschodniej estetyki trzeba przełamać, by dać uwieść się magicznym światom Miyazakiego?

***
Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Gość: Jagoda Murczyńska (kulturoznawczyni)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 16.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

"Czerń". Ostatni widzowie nuklearnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 10:00
Akcja tego filmu rozgrywa na japońskiej stacji kosmicznej. Dwoje astronautów obserwuje Ziemię, na której rozpętała się właśnie wojna atomowa… W Dwójce gościliśmy Tomasza Popakula, autora tej animowanej opowieści.
rozwiń zwiń