Komiks "Millenium". Realizm i chłód doskonały

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 18:00
- Jest to tylko pozornie komiks realistyczny - opowiadał Tomasz Kołodziejczak o serii komiksów opartych na słynnej trylogii "Millenium" Stiega Larssona.
Audio
  • Komiks "Millenium". Realizm i chłód doskonały (Wybieram Dwójkę)
Fragment okładki jednego z komiksów z cyklu Millenium
Fragment okładki jednego z komiksów z cyklu "Millenium"Foto: materiały prasowe

- Kiedy oglądamy te komiksowe kadry, widzimy bardzo dobrze zrobioną robotę: postaci, samochody, bohaterów, tło, architekturę. Ale kiedy przyjrzymy się, zobaczymy po pierwsze, że postaci są jakby lekko zdeformowane, nieco przetworzone. Po drugie, w warstwie plastycznej, jest to komiks doskonale zimny - mówił gość Dwójki.

Jak kryminał skandynawski łączy ten bogaty w szczegóły i kolorowy realizm ze swoistym chłodem, którym podszyty jest świat przedstawiony tych opowieści? Co łączy tę komiksową adaptację książek Stiega Larssona z filmowym "Millenium"? W rozmowie nie zabrakło również refleksji ogólnych, związanych ze współczesnym rynkiem komiksowym w Polsce.

***
Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Kołodziejczak (pisarz, wydawca)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mz

Czytaj także

"Komiks w Polsce ma dziś wiele twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 09:00
- Wielu ludziom się wydaje, że komiks skończył się u nas po 1989 r. na "Tytusie, Romku i A'Tomku” czy "Kajko i Kokoszu". Tak nie jest. Polski komiks żyje i z roku na rok ma się coraz lepiej - mówił Szymon Holcman, zapraszając na festiwal "Niech żyje komiks!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maus". Historia Zagłady wyrażona w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 18:30
- Uważam, że "Maus" ze wszystkich dzieł, książek czy filmów, najbardziej zbliżył się do okrutnej prawdy o tamtym czasie – podkreślał Szymon Holzman, opowiadając o słynnym komiksie Arta Spiegelmana na temat Holokaustu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bradl". Komiks o inżynierze-konspiratorze

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 14:00
W audycji przedstawiliśmy relację z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyła się premiera komiksu poświęconego słynnemu polskiemu szpiegowi z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał komiks o ostatnim żołnierzu wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:16
- Józef Franczak był człowiekiem, który najdłużej po wojnie pozostawał w podziemu. Zrobiliśmy o nim komiks, żeby jego postać i pamięć o nim trafiła w obieg kultury masowej - mówił w Dwójce Witold Tkaczyk, współautor tomu "Oto jest głowa Franczaka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dali kontra Warhol". Konfrontacja w PKiN

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 15:00
W audycji "Pop-południe" wybraliśmy się na warszawską wystawę prezentującą prace słynnego surrealisty oraz ikony pop-artu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohdan Butenko. Rysownik, ilustrator, grafik

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 18:45
Gościem audycji był artysta, który znany jest rownież jako autor komiksów i książek, scenarzysta oraz projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.
rozwiń zwiń