Od Prusa po kucharki. Warszawa Słonimskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 15:01
- Znajdziemy tu i tematy poważne, ton pompatyczny, i humor, anegdoty związane z życiem towarzyskim czy ulicznym. On czuł klimat tego miasta - opowiadał Tomasz Lerski o swojej książce poświęconej obrazowi Warszawy w twórczości Słonimskiego.
Audio
  • Z Tomaszem Lerskim o jego książce "Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury" rozmawia Dorota Gacek (PR, 27.07.2016)
Antoni Słonimski, zdj. z książki Tomasza Lerskiego Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury, PIW
Antoni Słonimski, zdj. z książki Tomasza Lerskiego "Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury", PIWFoto: mat. promocyjne

Poeta bardzo silnie był związany ze swoim rodzinnym miastem - jego barwny, wielostronny wizerunek utrwalił zarówno w wierszach i powieściach, jak i w felietonach czy wspomnieniach. Książka "Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury" jest, jak mówił Tomasz Lerski, podróżą po "czterech warszawskich lądach". - Warszawa belle époque, złote międzywojnie, stolica podczas wojny oberwowana przez poetę z Paryża i Londynu oraz miasto powojenne, do którego Słonimski powrócił w 1951 roku - wyliczał gość Dwójki.

W nagraniu rozmowy: o "ultrawarszawskim" domu rodzinnym Słonimskiego (Prus oddaje pożyczone książki, Piłsudski nocuje na kanapie), o rekonstruowaniu wyglądu ważnych dla poety ulic ("opisałem dom po domu, sklep po sklepie; wszystko to, co on na co dzień widział"), o proroczo opisanym przez Słonimskiego zniszczeniu Warszawy czy też: o stołecznym, barwnie przedstawionym światku "społecznych nizin".

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Lerski (autor książki "Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury")

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mc

Czytaj także

Siedzi pochylony na ławeczce w Oborach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 11:40
Dziś już nieco zapomniany. A przecież niegdyś czytany przez tysiące czytelników, niezwykle popularny i poważany. Przypominamy sylwetkę Mariana Brandysa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonimski opisany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 23:03
Iwona Smolka rozmawia z Tomaszem Burkiem i Piotrem Matywieckim o książce Joanny Kuciel-Frydryszak: "Słonimski. Heretyk na ambonie".
rozwiń zwiń