Sybille Bedford - pisarka w drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:15
Sybille Bedford przeżyła 95 lat. Chociaż pochodziła z rodziny niemiecko-żydowskiej, pisała po angielsku. - To wielka kulturowa i językowa mozaika - mówi Marek Zagańczyk.
Audio
  • Marek Zagańczyk o pisarce Sybille Bedford (Wybieram Dwójkę)
Pierwszą powieść Sybille Bedford wydała w wieku 45 lat, było to Dziedzictwo
Pierwszą powieść Sybille Bedford wydała w wieku 45 lat, było to "Dziedzictwo" Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Pisarka urodziła się w 1911 roku, jej ojciec był przedstawicielem starej, niemieckiej arystokracji, a matka wywodziła się z bogatej rodziny żydowskiej. Gdy dziewczynka miała 10 lat, rodzice rozwiedli się, a Sybille zaczęła podróżować - najpierw wyjechała z ojcem na pogranicze niemiecko-szwajcarskie, po jego śmierci w 1926 roku - do Francji, do matki, a następnie do szkoły w Anglii.

- W 1940 roku wyjechała do Ameryki i wykorzystała tę okazję, żeby odbyć wraz z przyjaciółką podróż meksykańską. Pisze wtedy reporterską książkę, w której jest też Europa, jej przemyślenia i oczywiście Meksyk. Ta książka ukazała się w 1953 roku - mówi zastępca redaktora naczelnego "Zeszytów Literackich" Marek Zagańczyk.

Gość Dwójki opowiada także o pierwszej entuzjastycznej recenzji, jakiej doczekała się Bedford, wyjaśnia, jak wpłynęły na nią przyjaźnie z Huxley'ami i Mannami oraz opowiada o fikcyjnym ślubie, dzięki któremu pisarka zdobyła angielski paszport. Sybille Bedford jest bohaterką najnowszego, 132. numeru "Zeszytów Literackich".

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Marek Zagańczyk (pisarz, eseista, zastępca redaktora naczelnego "Zeszytów Literackich")

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mg/mm

Czytaj także

Hamlety zamiast omletów. Aktorstwo Ireneusza Czopa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:00
Inspiratorką artystycznej drogi aktora była jego babcia, która wnukowi smażyła właśnie hamlety. – Uwielbiała literackie żarty – wspominał Ireneusz Czop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Studio. Centrum kultury czy teatr repertuarowy?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 17:00
- W systemie projektowym, typowym dla komercyjnych firm, teatr repertuarowy nie ma racji bytu, bo utrzymanie stałego zespołu staje się zbyt kosztowne - komentuje planowane zmiany w warszawskim Teatrze Studio Maciej Englert, prezes Unii Polskich Teatrów.
rozwiń zwiń