150 tysięcy listów Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 23:00
– To prawdopodobnie epistolograficzny rekord świata – mówił Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura".
Audio
  • Wojciech Sikora i Stanisław Mancewicz o zakończonej inwentaryzacji zbiorów Instytutu Literackiego (Wybieram Dwójkę)
Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyć w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem
Redaktor naczelny miesięcznika "Kultura" Jerzy Giedroyć w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod ParyżemFoto: PAP/Jerzy Ruciński

Od czerwca 2009 do końca 2015 r. trwał realizowany przez Bibliotekę Narodową i dyrekcję Archiwów Państwowych projekt inwentaryzowania zbiorów Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Główną częścią archiwum jest korespondencja redaktora naczelnego "Kultury" Jerzego Giedroycia. – To listy w dwie strony, "od i do", co jest rzadkością w tego typu zbiorach – zauważył Stanisław Mancewicz, redaktor naczelny portalu kulturaparyska.com.

Ale to nie koniec. Zinwentaryzowana "Kultura" to 185 metrów bieżących dokumentów, 60 tysięcy książek i czasopism, a także 8 tysięcy zdjęć zgromadzonych od 1945 do 2010 r. – To zbiór unikalny na skalę światową, wpisany zresztą na listę "Pamięć Świata" UNESCO – powiedział Wojciech Sikora, opowiadając o niepowtarzalnych archiwaliach Instytutu Literackiego.

***

Rozmawiała: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Wojciech Sikora (prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura"), Stanisław Mancewicz (redaktor naczelny portalu kulturaparyska.com)

Data emisji: 5.01.2016 

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/bch

Czytaj także

"Kultura" w sieci. Zasoby Maisons-Laffitte dostępne online

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:00
- Redaktor Jerzy Giedroyc bardzo nie lubił kapliczek. Wręcz testamentalnie zastrzegł, że Instytut Literacki ma być miejscem pracy. Tak też się dzieje. W ostatnich latach największym przedsięwzięciem był portal kulturaparyska.com - mówi w Dwójce dyrektor Instytutu Literackiego Wojciech Sikora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Giedroyc: polityka nie jest sakramentem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 20:00
– Wierność jest bardzo piękną cechą, ale nie w polityce – mówił Jerzy Giedroyc o podejściu do spraw publicznych swojego przyjaciela i publicysty Juliusza Mieroszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschodni projekt Giedroycia. Partnerstwo, nie ingerencja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:00
- Nie chodziło tylko o to, by być partnersko z sąsiadami, ale żeby wyzbyć się tradycyjnego polskiego paternalizmu - prof. Andrzej Mencwel przypomniał poglądy Jerzego Giedroycia na relacje z wschodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Biblioteki "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 16:00
W przededniu 15. rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia w "Zagadkowym kwadransie" opowiadaliśmy o słynnej serii wydawniczej paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giedroyc: okres po 1989 roku został zmarnowany

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:57
- Byłem jednym z nielicznych ludzi, którzy wierzyli w upadek ZSRR. Od razu stanąłem na stanowisku, że trzeba się przygotować na tę chwilę - mówił w archiwalnym radiowym nagraniu z 1993 roku redaktor "Kultury".
rozwiń zwiń