Hiszpańska literatura rozkwitła dzięki urzędnikom

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 18:45
- Prawdopodobnie nie byłoby Cervantesa, gdyby nie biurokracja Karola V - mówiła w Dwójce Beata Baczyńska, hispanistka, autorka "Historii literatury hiszpańskiej”.
Audio
  • Beata Baczyńska o "Historii literatury hiszpańskiej”. Rozmawiał Kamil Radomski (Wybieram Dwójkę)
Stopień skolaryzacji w XVI-wiecznej Hiszpanii należał do najwyższych w ówczesnej Europie. Przekładało się to na zainteresowanie młodych ludzi książkami. Nie bez powodu Don Kichot, najsłynniejszy hiszpański bohater literacki, wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich
Stopień skolaryzacji w XVI-wiecznej Hiszpanii należał do najwyższych w ówczesnej Europie. Przekładało się to na zainteresowanie młodych ludzi książkami. Nie bez powodu Don Kichot, najsłynniejszy hiszpański bohater literacki, wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskichFoto: Wikipedia/Biblioteca de la Facultad de Derecho y Ciencias del Trabajo Universidad de Sevilla

Rok 1492 to nie tylko jedna z najważniejszych dat w historii Hiszpanii, ale też znaczący moment dla rozwoju literatury tego kraju. To wtedy Hiszpania zdobyła Grenadę umacniając swoją wiodącą pozycję na Półwyspie Iberyjskim, ale też dzięki Krzysztofowi Kolumbowi odkryła Nowy Świat.
- On ich otworzył na nowe rzeczywistości - zauważała Beata Baczyńska. - Żeby je opisać Hiszpanie szukają nowych środków wyrazu. Tutaj należy się doszukiwać wyjątkowości i śmiałości ich pisarzy w zdobywaniu nowych światów literackich - wyjaśniła.
Powstałe w XVI wieku imperium Hiszpanii wymagało sprawnej administracji, co z kolei przyczyniło się do rozwoju szkolnictwa, a w efekcie stworzyło podwaliny pod prężny "rynek" czytelniczy.
***
Rozmawiał: Kamil Radomski
Gość: Beata Baczyńska
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 16.00
materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"
bch/mm

Czytaj także

Hiszpańscy uczeni odkryli grób Miguela de Cervantesa?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 20:40
Od końca kwietnia historycy, archeolodzy i geolodzy poszukiwali szczątków autora Don Kichota na terenie madryckiego kościoła św. Trójcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaume Cabré: niepodległa Katalonia może być dobrym sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 20:50
– Określenia "nacjonaliści" Hiszpanie używają wobec nas jako obelgi. Tymczasem wypowiadana jest ona właśnie z pozycji nacjonalistycznych – mówił w Dwójce kataloński pisarz i filolog Jaume Cabré, gość tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Don Kichot" to książka dla ludzi po czterdziestce

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 09:00
- Polakom wydaje się, że to opowieść dla dzieci o wariacie, który walczył z wiatrakami, a to jest bardzo poważny tekst o człowieku, który nie bardzo wie, co ze sobą zrobić, nie godzi się na jałową egzystencję i próbuje nadać życiu jakiś sens - mówił w Dwójce Wojciech Charchalis - autor nowego przekładu "Don Kichota".
rozwiń zwiń