Zmagania kultur z rusyfikacją

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 18:00
Dziś w "Wybieram Dwójkę" zdaliśmy relację z uroczystości wręczenia Nagrody "Nowych Książek" za rok 2013 Bohdanowi Cywińskiemu, autorowi tomu "Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej".
Audio
  • Relacja Pawła Siwka z uroczystości wręczenia Nagrody "Nowych Książek" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Magdalena Sendecka o nowych filmach (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Joanna Szwedowska o najnowszej książce Jurija Andruchowycza "Leksykon miast intymnych" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Aldona Łaniewska-Wołłk na próbach do "Tramwaju zwanego pożądaniem" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Fragment okładki książki Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej
Fragment okładki książki "Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy WschodniejFoto: materiały promocyjne

"Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej" to pierwsze tak obszerne opracowanie poświęcone analizie spotkań, a częściej zderzeń, kilkunastu kultur narodów Europy Wschodniej z kulturą rosyjską, niezwykle bogatą, ale narzucaną administracyjnie i politycznie przez imperium rosyjskie. Autor porównuje stosowane metody rusyfikacyjne i sposoby walki z rusyfikacją, podejmowane przez kultury bardzo różnorodne i będące na różnych etapach własnego rozwoju historycznego. Zasięg obejmuje narody żyjące na terenie rosyjskiego frontu zachodniego (antypolskiego) Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Żydzi; frontu północnego (antyszwedzkiego) Finowie, Estończycy, Łotysze; południowego (antytureckiego) Gruzini, Ormianie, górale kaukazcy, Tatarzy Krymscy, Mołdawianie. Okres objęty analizą od XVIII wieku do 1917 roku. Książka zawiera dużo faktów historycznych i pokazuje zachodzące między nimi związki, po drugie przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Porównanie tych narodowych historii skłania do refleksji jak ewoluuje i czym staje się kultura w życiu narodu zniewolonego politycznie. (materiały wydawnictwa Trio)

Poza tym naszym gościem była Magdalena Sendecka, która mówiła o wchodzących właśnie na ekrany polskich kin filmach: "Co jest grane, Davis?" w reżyserii Joela i Ethana Coenów oraz "Scena zbrodni" w reżyserii Joshuy Oppenheimera. Mówiliśmy też o najnowszej książce Jurija Andruchowycza "Leksykon miast intymnych". To osobista mapa podróży ukraińskiego pisarza. Wszystkie opisywane miejsca są pretekstem, by opowiedzieć ciekawą historię, wspomnieć przyjaciół, zdradzić źródło inspiracji. Ponadto w środowym "Wybieram Dwójkę" zdaliśmy relację z próby warszawskiego spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa w reżyserii Bogusława Lindy. W rolach głównych zobaczymy Julię Kijowską, Paulinę Gałązkę, Tomka Schuchardta i Bartłomieja Nowosielskiego. Premiera już w czwartek w Teatrze Ateneum w Warszawie. Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

Przyjdź do Dwójki na spotkanie z Bogusławem Lindą i Tomkiem Schuchardtem!

bch/jp

Czytaj także

Podbić i zrusyfikować. Europejskie ambicje Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 07:35
- Rosja od przełomu XV i XVI wieku chce być obecna w Europie. Nie chce jednak stać się członkiem wspólnoty, lecz potęgą na jej skraju, aby nad nią dominować - przekonywał w radiowej Dwójce prof. Bohdan Cywiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa Chopina i Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:00
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" dyrektor Stanisław Leszczyński mówił o programie tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa" i podsumował dziesięcioletnie doświadczenia imprezy.
rozwiń zwiń