Europa Chopina i Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:00
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" dyrektor Stanisław Leszczyński mówił o programie tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa" i podsumował dziesięcioletnie doświadczenia imprezy.
Audio
  • Europa Chopina i Panufnika (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • O zbiorze opowiadań "Portret kobiety" mówi Małgorzata Kolankowska (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Prof. Waldemar Baraniewski o dwóch nowych wystawach (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Rozmowa z Tomaszem Ososińskim, tłumaczem książki Judith Schalansky "Atlas wysp odległych" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Andrzej Panufnik i Fryderyk Chopin
Andrzej Panufnik i Fryderyk ChopinFoto: Camilla Jessel/Eugène Delacroix/Wikimedia/CC

Drugi tegoroczny kontekst to muzyka norweska. W sierpniu w Warszawie usłyszymy nie tylko dzieła Griega, lecz także Thomasa Tellefsena, czyli ulubionego ucznia Chopina (po raz pierwszy na instrumentach z epoki!), a także utwory modernisty Arne Nordheima, którego, jak przypomniał Stanisława Leszczyński,  Lutosławski nazwał "wielkim norweskim romantykiem XX wieku".

W zeszłym roku na festiwalu chopinowskim posłuchać można było także muzyki Witolda Lutosławskiego. Tym razem zabrzmią naturalnie dzieła Andrzeja Panufnika. Więcej o artystach, którzy w sierpniu zawitają do Warszawy, w załączonym nagraniu rozmowy Anny Skulskiej ze Stanisławem Leszczyńskim. Z kolei Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora imprezy, opowiedział o wybranych spośród 300 (!) tegorocznych projektów Instytutu.

W audycji opowiedzieliśmy ponadto o zbiorze opowiadań "Portret kobiety"  w wyborze i tłumaczeniu Małgorzaty Kolankowskiej. Na książkę składa się osiemnaście miniatur literackich, których autorkami jest dziesięć wybitnych hiszpańskich pisarek: Yanet Acosta, Laura Freixas, Almudena Grandes, Berta Marsé, Marina Mayoral, Rosa Montero, Cristina Peri Rossi, Soledad Puértolas, Carme Riera i Esther Tusquets.

Gościem audycji był prof. Waldemar Baraniewski, krytyk sztuki, który opowiedział o dwóch wystawach "Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?", którą można oglądać w krakowskim MOCAKU, i o ekspozycji "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy także z Tomaszem Ososińskim, tłumaczem książki Judith Schalansky "Atlas wysp odległych". To piękny album, w którym literatura łączy się z kartografią, by zabrać czytelnika w niezwykłą podróż po pięćdziesięciu tajemniczych lądach. Portretując odległe wyspy rozsiane na pięciu oceanach, Judith Schalansky udowadnia, że atlas geograficzny to najbardziej poetycka z książek. Album zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na najpiękniejszą niemiecką książkę roku.

Audycję poprowadziła Katarzyna Nowak.

mm

Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renato Rivolta: radiowa orkiestra powiedziała mi, jak grać Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:00
- Andrzej Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Witolda Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającymi za europejskimi tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił włoski dyrygent, zapraszając na kolejny koncert festiwalu "Łańcuch XI".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panufnik i Lutosławski – szkic do wspólnego portretu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 21:00
- Lutosławski to ktoś, komu udało się stworzyć bardzo osobisty styl. Takiego piętna osobowości nie widać w muzyce Panufnika – porównywał w Dwójce Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń