Nieważne, czy ojczyzna mi się podoba. Z duszy jej sobie nie wyrwę...

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 18:00
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację ze spotkania "Nasz Jan Nowak-Jeziorański", inaugurującego obchody stulecia urodzin "kuriera z Warszawy".
Audio
  • Relacja Pawła Siwka z inauguracji Roku Jana Nowaka Jeziorańskiego (Wybieram Dwójkę)
  • o wystawach przygotowanych na obchody jubileuszowe dwudziestej rocznicy powstania Muzeum Manggha w Krakowie (Wybieram Dwójkę)
  • O książce "To ja, Malala" (Wybieram Dwójkę)
  • O książce "Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia" Elisabeth Åsbrink (Wybieram Dwójkę)
Jan Nowak-Jeziorański w 1937 r.
Jan Nowak-Jeziorański w 1937 r.Foto: Wikipedia, lic. CC

Gośćmi spotkania byli: Andrzej Wajda, Adam Michnik oraz Jacek Taylor, adwokat, obrońca w procesach opozycji demokratycznej w PRL, członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Rozmowa dotyczyła m.in. okoliczności powstania filmu Wajdy "Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później". Sześć dekad po premierze słynnego "Kanału" reżyser tego filmu spotkał się z członkiem państwa podziemnego, by spytać m.in. o jego opinię na temat Powstania Warszawskiego.

Jan Nowak Jeziorański nie krył sceptycyzmu wobec decyzji władz państwa podziemnego. Ale, jak przypomniał Jacek Taylor, na pytanie, czy ten zryw był potrzebny, odpowiadał zawsze: "był wielki"...

Zachęcamy do wysłuchania relacji Pawła Siwka z inauguracji Roku Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz wypowiedzi słynnego kuriera z filmu Andrzeja Wajdy.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony historii Radia Wolna Europa<<

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o wystawach przygotowanych na obchody jubileuszowe dwudziestej rocznicy powstania Muzeum Manggha w Krakowie, o książce "To ja, Malala", czyli opowieści o życiu najmłodszej w historii kandydatki do Pokojowej Nagrody Nobla, oraz o publikacji "Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia" Elisabeth Åsbrink, którą z języka szwedzkiego przetłumaczyła Irena Kowadło-Przedmojska.

Audycję poprowadziła Katarzyna Nowak.

21 stycznia (wtorek)

Czytaj także

Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zo" - kurierka, która zmieniła sytuację kobiet żołnierzy w AK

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:00
- Myśmy miały tylko prawo do pomocniczej służby wojskowej. Stan faktyczny był jednak inny - wspominała w archiwalnym nagraniu gen. Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:45
109 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń