X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trwałość pamięci". Miękkie zegarki Salvadora Daliego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 15:48
W audycji opowiadaliśmy o obrazie, o którym sam autor mówił, że to ręcznie malowana fotografia snu. 
Obraz Trwałość pamięci prezentowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA)
Obraz "Trwałość pamięci" prezentowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA)Foto: Felix Hörhager/PAP/DPA

Costa Brava, katalońskie wybrzeże w Port Lligat. Skała oświetlona zachodzącym słońcem, spokojne morze. Na plaży topią się wielkie kieszonkowe zegary i leży rozciągnięta zdjęta z twarzy skóra, zniekształcona i przypominająca anamorfozy w obrazach dawnych mistrzów. "


Posłuchaj
15:24 2021_05_09 14_45_02_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Salvador Dali, "Trwałość pamięci”, 1931 r., Museum of Modern Art, Nowy Jork (Jest taki obraz/Dwójka)

 

"Trwałość pamięci" to ręcznie malowana fotografia snu - jak mawiał o swoich dziełach Salvador Dali. Malowana iluzjonistycznie z precyzją Johannesa van Eycka i średniowiecznych iluminatorów i podobno sobolowym pędzlem. To obraz pułapka dla skrupulatnych interpretatorów, którym autorskie wyjaśnienie metody paranoiczno-krytycznej bynajmniej nie pomoże w odczytaniu obrazu, a zawróci w głowie jeszcze bardziej. Podobnie, jak wyjaśnienia krytyków sztuki: "Miękkie zegarki są nieświadomym symbolem względności czasu i przestrzeni, surrealistyczną medytacją nad upadkiem naszych wyobrażeń o ustalonym porządku kosmicznym". 

Sam Dali miał jednak inne zdanie: miękkie zegarki nie były inspirowane teorią względności, ale surrealistycznym postrzeganiem camemberta topiącego się na słońcu. 

Salvador Dali, "Trwałość pamięci”, 1931 r., Museum of Modern Art, Nowy Jork

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 9.05.2021

Godzina emisji: 14.45


Czytaj także

Jacques-Louis David i jego Napoleon

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 15:00
W dwusetną rocznicę śmierci Napoleona przypomnieliśmy wspaniały wizerunek cesarza Francuzów pędzla Jacques'a - Louis David. W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o portrecie "Napoleon w gabinecie w Tuileries".
rozwiń zwiń