X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szczygieł". Popis kunsztu Carela Fabritiusa

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 15:30
Tym razem bohaterem audycji był... szczygieł. Wizerunek tego ptaka namalował w 1654 roku Carel Fabritius, jeden z najzdolniejszych uczniów Rembrandta. Jego talent pewnie mógłby dorównać talentowi mistrza, ale kariera młodego malarza została zakończona przedwczesną śmiercią.
Fragment obrazu Szczygieł Carela Fabritiusa
Fragment obrazu "Szczygieł" Carela FabritiusaFoto: Royal Picture Gallery Mauritshuis/domena publiczna

Posłuchaj
14:49 Dwójka Jest taki obraz 23.08.2020.mp3 Carel Fabritius "Szczygieł" (Jest taki obraz/Dwójka)

Fabritius został przywalony gruzami własnego domu, po wybuchu prochowni i kilka dni potem zmarł. Wypadek ten zniszczył w październiku 1654 roku północny kwartał Delft i uśmiercił setki osób.

Niewielką deseczkę przedstawiającą szczygła, Fabritius namalował w roku śmierci. Jego sygnatura wraz z datą widnieje w dolnej części obrazu. Skoro tak, to nie jest pewnie jedynie klasyczne trompe l’oeil mające łudzić oko widza, ale pokaz iluzjonistycznej sztuki malarskiej, popis umiejętności, którymi malarz się chwali.

Ptaszek i karmnik, na którym siedzi, rzucają błękitnawy cień na pobieloną ścianę, słońce silnie oświetla obdrapany tynk, połyskują drewniane poręcze. Takie  widoki nie były niczym rzadkim na fasadach holenderskich domów w XVII wieku. Szczygły trzymano w ozdobnych domkach i chwalono się ich sztuczkami – ptaki potrafiły nabierać i podnosić wodę  maleńkimi, przypominającymi naparstek wiaderkami.

Jakie było zatem przeznaczenie obrazu Fabritiusa? Gdzie wisiał?

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 14.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ja Tamara - powieść o Tamarze Łempickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 22:30
Pisarz Grzegorz Musiał, gość audycji "Poczytnik", opowiedział o pracy nad powieścią opartą na fascynującym życiu polskiej malarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego oczy z namalowanych portretów wciaż patrzą na oglądającego?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 07:20
– Kiedy przechodzi się z miejsca na miejsce, ma się wrażenie, że portret wodzi za nami wzrokiem. I, mówię to poważnie, rzeczywiście można się przestraszyć – potwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń