X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 11:30
"Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci powstał w tym samym okresie twórczości mistrza co "Mona Lisa". Dwieście lat temu przepadł bez wieści. Odnaleziony przez przypadek trafił do kolekcjonera za ponad 450 mln dolarów.
Audio
  • "Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę (Jest taki obraz/Dwójka)
Salvator Mundi Leonarda da Vinci
"Salvator Mundi" Leonarda da VinciFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Obraz Leonarda da Vinci przedstawia Jezusa z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a w drugiej trzymającego szklaną kulę, będącą symbolem świata. "Salvator Mundi" namalowany na desce z orzecha o wymiarach ok. 60 na 40 cm był  własnością króla Francji Ludwika XII. Potem trafił do Anglii na królewski dwór, lecz w XVIII wieku zaginął. Do schyłku ubiegłego wieku uważano, że został bezpowrotnie utracony.

- Tymczasem uległ zniszczeniom i został przemalowany. W 1958 roku, uważany za dzieło jednego ze współpracowników Leonarda, został sprzedany za 45 funtów i znów zniknął na pół wieku. Pojawił się na wyprzedaży w Luizjanie, w Stanach Zjednoczonych - mówiła w audycji dr Grażyna Bastek. - Nowojorski antykwariusz, który kupił go za 10 tys. dolarów spodziewał się, że jest to jedna z wielu kopii dzieła renesansowego mistrza. Poddany badaniom i zabiegom konserwatorskim obraz okazał się jednak zaginionym dziełem Leonarda i został okrzyknięty świętym graalem malarstwa - powiedziała ekspertka.

Uważany przez lata za falsyfikat "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci ustanowił rekord w domu aukcyjnym Christie's. 15 listopada 2017 roku został sprzedany za 450.312.500 dolarów. To bajońska kwota, a jakie pieniądze wykładają zwykle kolekcjonerzy dzieł sztuki? Prace jakich mistrzów są dziś najbardziej w cenie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 11.00

mko/jp

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tondo Doni". Dzieło zamówione przez kupca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:00
- To jeden z nielicznych obrazów sztalugowych, jakie wyszły spod rąk Michała Anioła. Jego rangę podnosi fakt, że to obraz perfekcyjny i znakomicie zachowany – podkreśliła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artemisia Gentileschi i piętno gwałtu odciśnięte w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:48
– Pod koniec ubiegłego wieku stała się postacią popkulturową i bohaterką feministyczną za sprawą swojej niezwykłej historii, ale przede wszystkim swojego malarstwa – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń