68. rocznica Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 12:46
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W najbliższych dniach odbędą się w stolicy liczne wydarzenia upamiętniające kolejną rocznicę powstańczego zrywu.
Audio
  • Dr Paweł Ukielski o obchodach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
  • Gerard Radecki o wystawie "Gniezno - Miasto Królów"
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Gościem środowego "Poranka Dwójki" był dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godzinie "W", czyli 17.00, wraz z całą Polską warszawianie oddają hołd Powstańcom. Tego dnia zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach państwowych, a także na plac Piłsudskiego, na godz. 20.30, gdzie będzie można zaśpiewać powstańcze piosenki w ramach koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". O północy zaś nastąpi premiera spektaklu teatralnego pt. Powstanie w reż. Radosława Rychcika.
2 sierpnia Warszawa wzbogaci się o nowy, wyjątkowy znak pamięci - mozaikę "Pomnik nieznanej warszawianki" autorstwa Michała Zadary. Pierwsza sobota sierpnia w Warszawie od sześciu lat należy do rowerzystów. Masa Powstańcza w tym roku przejedzie szlakiem Powstańczej Poczty Polowej. Także 4 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania". 5 sierpnia to finał obchodów i ostatnia szansa obejrzenia spektaklu Radosława Rychcika.
W naszej porannej audycji opowiadaliśmy również o insygniach królewskich, które będzie można zobaczyć w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na wystawie "Gniezno - Miasto Królów". Ozdobą wystawy będą odtworzone z oryginalnego kruszcu insygnia królewskie: korona, berło i królewskie jabłko. O wstawie mówił Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki proponuje Justyna Sieńczyłło). Nie zabraknie też płyty tygodnia, którą jest trzypłytowy album firmy EMI z muzyką pisaną dla dworu angielskiego. Utwory m.in.: Purcella, Haendla, Elgara i Brittena w wykonaniu najwybitniejszych solistów i zespołów, w tym Chóru College'u Królewskiego w Cambridge i Londyńskiej Orkiestry Filharmonicznej. Zobacz więcej.
1 sierpnia (środa), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

63 dni walki o honor i godność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 06:00
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diabelne szczęście czy palec Boży?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 17:15
Wspomnienia Stanisława Likiernika, żołnierza AK walczącego w Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczne zagadki Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 11:29
Na chwilę przed wybuchem walk w Warszawie, zdarzyły się – po obu stronach barykady – dwa tajemnicze morderstwa. Jak ustalić ich sprawców, gdy wokół rozpętało się piekło?
rozwiń zwiń