X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie żyje Barbara Połomska. "Była jedną z postaci, które tworzyły Łódź filmową"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:13
- Basia wybrała trudniejszą drogę, nie zdecydowała się przyjąć angażu w Warszawie, a dostawała takich propozycji wiele, ale wybrała Łódź. Była jedną z tych postaci, które tworzyły Łódź filmową - wspominała w Dwójce aktorkę Barbarę Połomską dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Barbara Połomska (1934-2021)
Barbara Połomska (1934-2021)Foto: Michał Tuliński/FORUM

Posłuchaj
09:40 Poranek Dwójki Wspomnienie o Barbarze Połomskiej 29.07.2021.mp3 Ewa Pilawska wspomina aktorkę Barbarę Połomską (Poranek Dwójki)

Barbara Połomska.jpg
Nie żyje gwiazda polskiego kina. Barbara Połomska odeszła w wieku 87 lat

Gwiazda polskiego kina lat 60. i 70. Barbara Połomska zmarła w środę w Łodzi. Aktorka była znana m.in. z głównych ról w filmach "Eroica", "Zezowate szczęście" i "Inspekcja pana Anatola". Od 64 lat była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

- Była osobą skromną, do końca niepewną, ale to jest domena największych. Niezwykle empatyczna i wrażliwa. Wspaniały człowiek, matka i wybitna artystka - mówiła o aktorce Ewa Pilawska.

Barbara Połomska urodziła się 9 stycznia 1934 w Bydgoszczy. Uważana jest za gwiazdę polskiego kina lat 60. i 70. Z powodu urody często porównywano ją wówczas do Brigitte Bardot. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, występując w filmach "Opowieść atlantycka" Wandy Jakubowskiej i "Godzina nadziei" Jana Rybkowskiego. Po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w roku 1956 podjęła pracę w Teatrze Powszechnym w Łodzi, z którym zawodowo związana była przez 64 lata.

Czytaj też:

- Swoje najlepsze lata oddała Łodzi. Miała ogromną szansę zrobienia kariery za granicą - grała tam w filmach, ale wybrała Łódź. Miała w sobie niezwykły patriotyzm lokalny, a nie była łodzianką z urodzenia, ale z wyboru - mówiła dyrektorka.

Aktorka pozostawała wierna teatrowi i Łodzi. Współpracowała z twórcami reprezentującymi różne pokolenia i często bardzo odmienne estetyki. Przez lata była uwielbiana przez widzów, krytyków i artystów.

- Najbardziej zapamiętałam ją z jej ostatniej roli w "Branczu" Juliusza Machulskiego. To opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, która się kocha, ale nie rozumie. Rodzice, dzieci i dwie babcie. Basia grała jedną z nich - przypominała szefowa łódzkiej sceny teatralnej. - Ta czułość, którą obdarzyła swoją postać, była urzekająca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Pilawska (dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 8.00

Czytaj także

Nie żyje gwiazda polskiego kina. Barbara Połomska odeszła w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:20
Gwiazda polskiego kina lat 60. i 70. Barbara Połomska zmarła w środę w Łodzi. Aktorka była znana m.in. z głównych ról w filmach "Eroica", "Zezowate szczęście" i "Inspekcja pana Anatola". Od 64 lat była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi.
rozwiń zwiń