X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szymon Kloska: Rok Lema to okazja, by intensywnie wykorzystać siłę jego idei

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:00
- Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku i co istotne, wciąż pozostaje jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ciągle są wznawiane, tłumaczone na inne języki i ciągle świetnie się sprzedają. Lem stale aktywnie inspiruje - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/Maciej Musiał-AR

Muzyka 1200.jpg
"The Science of Fiction". Komponowanie inspirowane Lemem

Posłuchaj
19:38 Poranek Dwójki 4.01.2021 Rok Lema.mp3 Szymon Kloska o wydarzeniach związanych z Rokiem Lema w 2021 roku (Poranek Dwójki)

Stanisław Lem jest jednym z nielicznych pisarzy literatury science-fiction, którego śmiałe na swój czas wizje urealniły się bądź nadal budzą refleksje. To najczęściej tłumaczony polski autor, a jego książki ukazały się w 45 językach w milionach egzemplarzy. Nieustannie inspiruje innych artystów, ale też naukowców.

Sejm RP – w stulecie urodzin i piętnastą rocznicę śmierci – ustanowił Stanisława Lema literackim patronem roku 2021. Jak zdradził Szymon Kloska, zaplanowanych zostało wiele znakomitych wydarzeń, w tym m.in. budowa Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem".

Czytaj też:

- Ten gigantyczny projekt krąży nad nami wszystkimi i liczymy, że pierwsze łopaty pójdą w ruch już z końcem 2021 roku. Mają się tam znaleźć dwie stałe wystawy: jedna poświęcona właśnie Lemowi, a druga, szersza, poruszająca kwestię komunikacji języka oraz większość programów, realizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, skupionych na twórczości Lema i jego ideach. Natomiast "Planeta Lem" jest jeszcze śpiewem przyszłości - opowiadał kurator programu Lem 2021.

  Jak zapowiadał gość "Poranka Dwójki", na rok 2021 zaplanowanych zostało wiele wydarzeń muzycznych, spektakli, a także premier książek, m.in. Wojciecha Orlińskiego "Lem PRL" - pierwszej biografii Stanisława Lema dla dzieci oraz tomu poetyckiego, inspirowanego jego twórczością. Pojawi się również nowa biografia pisarza, pióra prof. Agnieszki Gajewskiej, która odkryła nowe tropy interpretacyjne, łączące twórczość Lema z jego doświadczeniami wojennymi.

  Czytaj też:

  W tegoroczne plany obchodów roku Lema wpisane zostały również wydarzenia konferencyjno-festiwalowe. - We wrześniu odbędą się spotkania w Centrum Kongresowym ICE. Wcześniej, na wiosnę, zaplanowaliśmy konferencję "Bomba megabitowa. Kultura, nauka, technologia". Liczymy, że część tych imprez będzie mogła odbyć się w realu, a jeśli nie, to wszystkie będą transmitowane i udostępniane na platformie Kraków Play. Lem będzie obecny w naszych rozmowach, a rok 2021 to okazja do tego, żeby wykorzystać siły jego idei jeszcze intensywniej, niż dotychczas - mówił Szymon Kloska.

  Informacji o bieżących wydarzeniach można szukać w mediach społecznościowych Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz na stronie roklema.pl.

  ***

  Tytuł audycji: Poranek Dwójki

  Prowadził: Paweł Siwek

  Gość: Szymon Kloska (kurator programu Lem 2021)

  Data emisji: 4.01.2020

  Godzina emisji: 9.30

  Czytaj także

  "Twórczość S. Lema może zyskać nowy współczesny kierunek" - konkurs dla młodych kompozytorów

  Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:11
  Młodzi polscy kompozytorzy mają okazję powrócić do twórczości sławnego pisarza - Stanisława Lema i podarować jej nowe życie. Uczestnicy konkursu "The Science of Fiction" mogą opracować koncepcję nowego utworu muzycznego nawiązującego do dorobku pisarza w jednym z trzech obszarów tematycznych. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Cyberpunk 2077" miał z czego czerpać. Historia tego podgatunku fantastyki w Polsce sięga Lema

  Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 05:50
  Przy okazji premiery długo wyczekiwanej polskiej gry komputerowej warto przypomnieć, że prehistorii tej odmiany sci-fi trzeba szukać nad Wisłą, a rodzące się tu pomysły wyprzedzały zachodnich klasyków gatunku.
  rozwiń zwiń