X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie żyje Piotr Machalica. "Był człowiekiem wrażliwym na wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 10:30
- Ja go żegnam czule, jak takiego księcia, który nagle odszedł z naszego życia. A to dlatego, że wszystko w jego rękach, oczach i opowieściach nabierało niesamowitej czułości i delikatności - mówiła w Dwójce Krystyna Janda, wspominając Piotra Machalicę. Aktor zmarł w wieku 65 lat.
Piotr Machalica
Piotr MachalicaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj
08:02 Poranek Janda 14.12.2020.mp3 Piotr Machalica we wspomnieniach Krystyny Jandy (Poranek Dwójki)

Machalica.jpg
Wszystkie piosenki Młynarskiego umiem na pamięć

 Piotr Machalica urodził się w Pszczynie. Był aktorem teatralnym i filmowym. Wystąpił m.in. w filmach "1968. Szczęśliwego Nowego Roku", "Zabij mnie glino", "Sztuka kochania", "Szamanka", "Dzień świra", a także serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Wykonywał też piosenki aktorskie. Śpiewał głównie utwory Okudżawy i Brassensa. Piotr Machalica wykonywał również recitale piosenek Wojciecha Młynarskiego i Jonasza Kofty, o czym opowiadał przed rokiem w radiowej Dwójce.

- Jak on cudownie śpiewał. W tym roku jego płyta dostała nagrodę, z czego był bardzo dumny. Często w Och-Teatrze śpiewał swoje koncerty, oczywiście w obecności zachwyconej publiczności - wspominała Krystyna Janda. Dodała, że chociaż był wybitnym aktorem, jednak cechowała go nadzwyczajna skromność. - Dlatego nigdy nie było o nim za głośno. To był ktoś, kto się zawsze trzymał w tle wydarzeń, a jednocześnie był dla nas najważniejszy. Jego człowieczeństwo, sposób przyjmowania sukcesów, porażek, kolejnych ról i wieczorów z publicznością – to dyktowało nam nastrój.

Czytaj też:

Krystyna Janda mówiła również, że Piotr Machalica był człowiekiem niezwykłej wrażliwości. - Wyłapywał w całym krajobrazie rzeczy, które go dotykały i wzruszały. A jednocześnie miał nieprawdopodobne poczucie humoru. Jednocześnie był pesymistą, który myślał, że mu się nie uda. Nas to śmieszyło, pocieszaliśmy go, że wszystko będzie dobrze - opowiadała aktorka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krystyna Janda (aktorka)

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 8.15

Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnania - Maria Janion. "Traktowała humanistykę jak powołanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:00
- Swoim uczniom stawiała wysokie wymagania, ale tak naprawdę była im bardzo życzliwa i skłonna do pomocy, chętna do rozmów ze studentami na wszystkie tematy dotyczące kultury współczesnej, literatury, życia współczesnego. Rozmowa z nią była bardzo rozwijająca - mówiła dr. Katarzyna Nadana-Sokołowska, wspominając wybitną polską literaturoznawczynię. Maria Janion zmarła 23 sierpnia br. w wieku 93 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł aktor Piotr Machalica. Miał 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 07:50
Nie żyje Piotr Machalica – aktor filmowy i teatralny oraz autor piosenki aktorskiej. Artysta kilka dni temu trafił do szpitala. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych Krystyna Janda. 
rozwiń zwiń