X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Instytut Mieczysława Wajnberga rozpoczyna działalność

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:41
- Okazało się, że Wajnerg nas bardzo łączy. Chcemy dużo rzeczy zrobić i zależy nam na wielu elementach przypominania Mieczysława Wajnberga jako kompozytora. Postanowiliśmy, że musi być instytucja w Polsce i muszą być miejsca w Warszawie, które będą mówiły "tak! Wajnberg jest stąd" - mówiła w Dwójce Maria Sławek - prezes Instytutu Mieczysława Wajnberga.
Audio
  • W audycji rozmawiamy o nowo powstałym Instytucie Wajnberga (Gość Poranka/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Posłuchaj

15:23 _PR2_(gosc_poranka)_2020_11_24-09-32-07.mp3 W audycji rozmawiamy o nowo powstałym Instytucie Wajnberga (Gość Poranka/Dwójka)

 

Wajnberg 663.jpg
Paradoks Wajnberga: potrójna tożsamość mistrza

Gośćmi audycji były skrzypaczka Maria Sławek oraz flecistka Anna Karpowicz, które powołały do życia Instytut Mieczysława Wajnberga. Jak mówiły na antenie Dwójki, najważniejsza była ogromna potrzeba, żeby zinstytucjonalizować i usystematyzować ogólnoświatowy entuzjazm wokół Mieczysława Wajnberga.

- Ja już się tak długo zajmuję Wajnbergiem i traktuje go już rodzinnie, bo jest mi szalenie bliski. W 2019 roku organizowałam konferencję w 100-lecie urodzin kompozytora - mówiła w audycji Maria Sławek. - Wymyśliliśmy wtedy wspólnie określenie, że zaraziliśmy się - chociaż to dzisiaj źle brzmi - "wajnbergozą". Myślę, że coś w tym jest, mnóstwo ludzi chce grać Wajnberga. Ja w dalszym ciągu jestem nim zafascynowana. To jest taka twórczość, która nie daje spokoju do końca.

Czytaj również: 

Jedną z pierwszych inicjatyw nowo powstałego Instytutu będzie przywracanie pamięci i odkrywanie Warszawy Wajnberga. - Takim projektem będzie spacerownik "Warszawa Wajnberga". Za jego pomocą będzie można przenieść się w czasie i doświadczyć tej Warszawy, której już nie ma. Jednak z okruchów i ze śladów, z własnej wyobraźni i wrażliwości można ułożyć piękną podróż - opowiadała Anna Karpowicz. Spacerownik dostępny będzie w wersji wirtualnej jak i papierowej.

Ostatnio na elewacji domu, w którym mieszkał Wajnberg przy ul. Żelaznej 66 w Warszawie, pojawiła się tablica okolicznościowa informująca o tym fakcie. W planach Instytutu jest również nazwanie jednej z ulic nazwiskiem kompozytora.

Czytaj również:

- Wajnberg jest Mietkiem z dzielnicy północnej. Mam przed oczami scenę, kiedy w Filharmonii Narodowej siedzi młodziutki Andrzej Panufnik z Witkiem Lutosławskim i słuchają, jak Mietek Wajnberg robi prawykonanie Tria Panufnika - jego utworu dyplomowego. Tych trzech chłopaczków, takich zapalonych, tuż przed wojną, marzy o wielkiej karierze i wszyscy są bardzo zdolni. No i odczuwam taki ból - gdzie jest Lutosławski i Panufnik w naszej percepcji i w naszym środowisku zainteresowanym muzyką klasyczną w Polsce, a gdzie jest ten Wajnberg, czemu go brakuje? Więc Instytut jest po to, żeby tego Mietka do tej Warszawy z powrotem przyprowadzić. Wajnberg wraca i nie będzie go brakowało, my o to zadbamy - mówiła Anna Karpowicz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Sławek, Anna Karpowicz (zarząd Instytutu Mieczysława Wajnberga)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Panufnik. Komuniści nie mogli znieść jego muzyki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 05:50
Jego twórczość to autonomiczne zjawisko na tle muzyki XX wieku. Nie podążał za modami, nie kopiował stylów, nie wstąpił do żadnej szkoły, nie podporządkował się ideologii. Przez całe życie był wierny sobie. Zapłacił za to ogromną cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty w rodzinach wielkich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:53
Wybitni kompozytorzy, ludzie o wyjątkowym słuchu i talencie najczęściej pochodzili z muzycznych rodzin. Jeśli przyjrzymy się bliżej ich matkom, ojcom czy rodzeństwu odkryjemy sporo muzycznych skarbów.
rozwiń zwiń