Trwa Jarmark Jagielloński w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:00
Na Jarmarku Jagiellońskim prezentowane są różne formy kultury tradycyjnej. W tym roku z uwagi na pandemię nie ma na nim twórców ludowych z zagranicy. Nie ma też nocnych tańców, ale są tradycyjne punkty programu: jarmark rzemieślników, koncerty na dziedzińcu zamku lubelskiego, podwórko dla dzieci, liczne wystawy, kino, spektakle i opowieści.
Znajdź rzemieślnika  - Jarmark Jagielloński - stoisko
Znajdź rzemieślnika - Jarmark Jagielloński - stoiskoFoto: Tomasz Bylina

- Musieliśmy się bardzo mocno zastanowić, czy realizować festiwal i w jakiej formie - mówiła Agata Turczyn, prowadząca warsztaty kultury w Lublinie. - po konsultacjach ze służbami epidemiologicznymi doszliśmy do wniosku, że zrealizujemy go w takiej formie na jaką pozwalają panujące obecnie przepisy. Każdy element programu był konsultowany z Sanepidem. 


Posłuchaj
07:30 _PR2_AAC 2020_08_22-08-36-35 Mariana Kril Jarmark.mp3 Mariana Kril o Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

Tematyka tegorocznego festiwalu to zielarstwo. - Zioła spotkamy także na stoiskach naszych rzemieślników, m.in. na stoisku Wiesławy Kucharzyk, która jest współautorką nawiązującego do tego tematu pająka, który pojawił się w Bramie Krakowskiej  - dodała Agata Turczyn.

- U mnie kwiaty, zioła, słoma, zebrane w lesie nie służą do parzenia herbaty, ale do tworzenia wianków i bukietów. Przy okazji można je wykorzystać zdrowotnie - mówiła o swoich pracach Wiesława Kucharzyk.

Nie zabrakło też na Jarmarku twórców instrumentów ludowych:

- Pochodzimy z Żywiecczyzny i zajmujemy się budowaniem tradycyjnych instrumentów ludowych - mówił w "Poranku Dwójki" Marcin Blachura. - Piszczałka wielkopostna na której zagrałem to instrument bez żadnych otworów bocznych, zatykamy tylko odpowiednio spodnią dziurkę, aby grać dźwięki które chcemy. Instrument ma swoją bardzo naturalną, własną skalę, która jest nazywana skalą góralską. Powstawało do tego instrumentu dużo pieśni, a w skali tego instrumentu strojone są też dudy żywieckie.

Materiał przygotowała Mariana Kril.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 22.08.2020

Godzina emisji: 8.35


gs


Czytaj także

"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie róbcie mu krzywdy". Horror stygmatyzowanych w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" … "Nie róbcie mu krzywdy", czyli reportaż o afrykańskim stygmatyzowaniu. O okrutnych zbrodniach na albinosach w kontekście struktury społecznej, plemiennej i obyczajowej Tanzanii, opowiadał autor reportażu, Filip Skrońc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieło autonomiczne. "Kolekcja osobista”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 08:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu na wystawę "Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów". Gościliśmy kuratorkę wystawy Martę Dejerczyk.
rozwiń zwiń