X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nad Wisłą, na Urzeczu", czyli wystawa o nadwiślańskim mikroregionie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:00
22 sierpnia 2020 roku Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otworzyło wystawę "Nad Wisłą, na Urzeczu", która opowiada o nadwiślańskim Urzeczu, zanikającym mikroregionie etnograficznym, o którym mieszkańcy Warszawy rzadko kiedy słyszeli. Opowieść o tym miejscu widziana jest z perspektywy pamięci i zbiorów jego współczesnych mieszkańców.
Audio
  • Mariana Kril o Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Tomasz Janas o festiwalu Etnokraków/Rozstaje (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Piotr Dorosz o Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plaża siekierkowska wiosną.
Plaża siekierkowska wiosną.Foto: Mariusz Jerzy Raniszewski

plakat wystawy plakat wystawy

Posłuchaj
18:36 _PR2_AAC 2020_08_22-09-31-58 Raniszewski.mp3 Mariusz Raniszewski o wystawie o nadwiślańskim mikroregionie "Nad Wisłą, na Urzeczu” (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

Prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa czasowa "Nad Wisłą, na Urzeczu" koncentruje się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne fotografie Urzecza i jego mieszkańców, nagrania z opowieściami o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty codziennego użytku i narzędzia służące np. do obróbki drewna. Na wystawie zobaczymy charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza, jakim jest czarny haft w floralne ornamenty, dowiemy się na czym polegała udana symbioza mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy też menu oryginalnej, lokalnej kuchni.

 “Jeszcze kilka lat temu z okien mojego mieszkania na skraju Siekierek rozciągał się widok na morze zieleni: ogródki działkowe, a potem tereny zalewowe, aż po Wisłę i majaczący w oddali most Siekierkowski. Z czasem, przemierzając dawne uliczki dorożkarzy – Daktylową, Figową, Cytrynową - coraz częściej natykałem się na dźwigi budowlane. Stare Siekierki zaczęły odchodzić w przeszłość, wypełniły je osiedla deweloperskie. A Siekierki to właśnie część Urzecza. Dawne części mikroregionu etnograficznego zwanego Urzeczem - Saska Kępa, Zawady, Siekierki, okolice mostu Południowego - ulegają urbanizacji, procesom migracyjnym, nowoczesności. Postanowiłem sięgnąć do pamięci mieszkańców współczesnego Urzecza, by zachować resztki jego tożsamości. I tak narodził się projekt i pomysł na wystawę” - tłumaczył pomysłodawca i kurator wystawy Mariusz Raniszewski - nasz Gość Poranka, z którym porozmawialiśmy w audycji.

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 8.00 do zdobycia była Płyta Poranka "Wyliczanki, wydzieranki” Opowieści z Walizki i Przyjaciele;
  • o 8.10 połączylismy się z Zakopanem, gdzie tegoroczną odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przybliżył nam Piotr Dorosz;
  • o 8.35 Mariana Kril udała się wraz z nami na Jarmark Jagielloński w Lublinie;
  • o 8.45 w “Pierwszych krokach” Mariusz Żwierko - tancerz, choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz grupy tanecznej "Woda na Młyn" opowiedział o krzyżaku;
  • około 9.10 zapowiedź “Dwójki na miejscu”. Tym razem w Olsztynie;
  • około 9.15 przenieśliśmy się do Krakowa. Publicysta i krytyk muzyczny Tomasz Janas podzielił się swoimi wrażeniami z festiwalu Etnokraków/Rozstaje.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakowało naszych innych stałych propozycji: “Historii polskiego folku”, “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

GośćMariusz Raniszewski (kurator wystawy)

Data emisji: 22.08.2020

Godzina emisji: 9.25


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie róbcie mu krzywdy". Horror stygmatyzowanych w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" … "Nie róbcie mu krzywdy", czyli reportaż o afrykańskim stygmatyzowaniu. O okrutnych zbrodniach na albinosach w kontekście struktury społecznej, plemiennej i obyczajowej Tanzanii, opowiadał autor reportażu, Filip Skrońc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieło autonomiczne. "Kolekcja osobista”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 08:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu na wystawę "Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów". Gościliśmy kuratorkę wystawy Martę Dejerczyk.
rozwiń zwiń