X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Śląskie malarstwo naiwne Erwina Sówki

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 12:36
W Raciborzu otwarta została wystawa "Malarstwo Erwina Sówki" z tej okazji gościliśmy w Poranku Dwójki Julitę Ćwikłę, kuratorkę tej wystawy.
Erwin Sówka - Poranek z księżycem, 2020, olej na płótnie, 70x50 cm.
Erwin Sówka - Poranek z księżycem, 2020, olej na płótnie, 70x50 cm.Foto: Facebook Erwina Sówki

Erwin Sówka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sztuki naiwnej. Wywodzi się z Grupy Janowskiej i nazywany jest śląskim Nikiforem. 
- Erwin Sówka obok Nikifora i Ociepki znany jest na całym świecie. Jego biogram znajduje się w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. Tak, jak Nikifor przedstawiał architekturę Krynicy na swoich obrazach, tak Sówka przedstawia krajobraz śląski, szczególnie Nikiszowca czy dzielnicy Katowic, Zawodzia, gdzie mieszka do dziś - tłumaczyła kurator wystawy, Julita Ćwikła.


Posłuchaj
07:13 2020_07_04-08-34-00 _PR2_Poranek Dwójki _ Julita Ćwikła.mp3 O "Malarstwie Erwina Sówki" opowiadała Julita Ćwikła (Dwójka/Poranek Dwójki)

 
Maluje nie tylko krajobrazy, w jego sztuce pojawia się życie śląskich miast, bardzo ważny nurt w jego malarstwie reprezentuje również tematyka religijna i akt kobiecy. - Wystawa jest podzielona tematycznie. Prezentujemy tradycyjne widoki Śląska, życie rodzinne, święta towarzyszące górniczym rodzinom, kopalnie w których Erwin Sówka wiele laty pracował. W innej części wystawy pojawiają się treści religijne, pojawiają się także obrazy inspirowane filozofią dalekiego wschodu – tłumaczyła kurator wystawy.
Dzieła które są prezentowane na wystawie pochodzą Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Muzeum w Raciborzu organizuje temu artyście wystawę po raz pierwszy. Zapraszamy! 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Julita Ćwikła (kurator wystawy)

Godzina emisji: 8.35

gs/mat. prasowe

Czytaj także

"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska małomiasteczkowa w albumie "Portret prowincji"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 11:28
W sobotnim “Poranku Dwójki” … "Portret prowincji", czyli obraz Polski małych miast, miasteczek i wsi. Ponad sześć lat podróży po małomiasteczkowej Polsce zwieńczonej opowieścią o życiu ludzi, która została ujęta za pomocą słów i analogowych, czarno-białych fotografii.
rozwiń zwiń