X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie róbcie mu krzywdy". Horror stygmatyzowanych w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" … "Nie róbcie mu krzywdy", czyli reportaż o afrykańskim stygmatyzowaniu. O okrutnych zbrodniach na albinosach w kontekście struktury społecznej, plemiennej i obyczajowej Tanzanii, opowiadał autor reportażu, Filip Skrońc.
Audio
  • Rozmowa z Marią Mazzottą (Poranek Dwójki)
  • "Cudowytwórcy" - podsumowanie Zbigniewa Adama (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • O konkursie rzeźbiarskim "Patroni Naszych Kościołów" opowiadał Tadeusz Leśniak (Dwójka/Poranek Dwójki)
Nie róbcie mu krzywdy
"Nie róbcie mu krzywdy" Foto: Filip Skrońc

Plakat reportażu"Nie róbcie mu krzywdy"  autorstwa Filipa Skrońca Plakat reportażu"Nie róbcie mu krzywdy" autorstwa Filipa Skrońca

"Pewnego dnia usłyszałem, że w Tanzanii poluje się na albinosów. Z części ich ciał czarownicy mieli robić amulety i eliksiry przynoszące szczęście. Wszystko brzmiało jak straszna opowieść z dalekiego świata, ale z czasem te same historie zaczęły wypełniać szpalty gazet i akta kolejnych spraw. Odcięte ramiona, odrąbane nogi, wybite zęby. Palce, dłonie, stopy, uszy, serca, jelita, wątroby, penisy i łechtaczki - cenny był każdy, nawet najmniejszy kawałek. Przez lata słuchałem o kraju zanurzonym w czarach, o porzuconych dzieciach, kolejnych atakach, morderstwach i rozkopanych grobach. W końcu stwierdziłem, że polecę do Dar es Salaam, by spróbować zrozumieć to, co przeraża. Byłem pewien, że na miejscu będę rozmawiać o polowaniach i wierze w magiczną moc ciał albinosów. Szybko jednak okazało się, że w tych rozmowach strach przed okaleczeniem czy śmiercią praktycznie się nie pojawia". Między innymi o rzeczywistości życia białych czarnoskórych w Tanzanii, o tym, czym jest człowieczeństwo, jeśli powodem wydobywanej z człowieka nienawiści staje się kolor skóry, o rasizmie à rebours porozmawialiśmy z naszym Gościem Poranka - debiutującym autorem reportażu i fotografem Filipem Skrońcem.


 Reportaż "Nie róbcie mu krzywdy" autorstwa Filipa Skrońca. Reportaż "Nie róbcie mu krzywdy" autorstwa Filipa Skrońca.

Posłuchaj
16:56 _PR2_AAC 2020_06_27-09-29-42 sKROŃC.mp3 "Nie róbcie mu krzywdy" – o reportażu Filipa Skrońca (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

-  Wiara w magiczną moc ciał albinosów w Afryce może kogoś popchnąć do zabicia swojego sąsiada, osoby spotkanej na targu, czy nawet członka rodziny. Było to dla mnie zbyt bulwersujące. Jadąc tam byłem przekonany, że jest to zakorzenione w pradawnych praktykach i kulturze, ale na miejscu okazało się, że te ataki to wytwór XXI wieku. Wcześniej, przed rokiem 2006, kiedy zginęła pierwsza osoba, nigdy nie łączono śmierci osób z albinizmem i wiarą w magiczną moc ich ciał. Rozmawiałem z wieloma bohaterami, niektórzy mieli sto lat, i mówili mi wprost, że to wszystko zaszło w ostatnich latach i nigdy wcześniej o tym nie słyszeli. Mamy do czynienia z nowym zjawiskiem – tłumaczył autor książki, Filip Skrońc. - Przez pięć lat się zastanawiałem nad tego przyczyną; to migracja, kryzys ekonomiczny, przeszłość kolonialna, skomplikowana historia i myślenie tubylców o białej skórze. 


Reportaż "Nie róbcie mu krzywdy" autorstwa Filipa Skrońca Reportaż "Nie róbcie mu krzywdy" autorstwa Filipa Skrońca

Kilka egzemplarzy reportażu “Nie róbcie mu krzywdy”  było do zdobycia w trakcie trwania audycji.

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  •  o 8.00 do zdobycia była najnowsza, biograficzna płyta Krystyny Ciesielskiej;
  • o 8.10 posłuchaliśmy zapowiedzi zbliżającego się festiwalu "Folkowisko 9 i 1/2" ;
  • o 8.35 o odbywającym się od 2001 roku w Stryszawie konkursie rzeźbiarskim "Patroni Naszych Kościołów" opowiadał kurator konkursu oraz twórca ludowy - Tadeusz Leśniak;
  • o 8.45 cykl "Cudowytwórców" podsumował Zbigniew Adam Skuza - zastępca dyrektora ds. muzealnych w Muzeum Wsi Radomskiej, autor publikacji "Ginące zawody: ocalić od zapomnienia";
  • około 9.10 Aleksandra Tykarska w rozmowie z włoską wokalistką Marią Mazzottą rozmawiała m.in. o najnowszej płycie artystki.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakowało naszych innych stałych propozycji: "Historii polskiego folku", "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście:  Filip Skrońc (autor reportażu), Zbigniew Adam Skuza, Tadeusz Leśniak.

Godzina emisji: 7.00

gs/mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak