X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Jan Żaryn: chcemy pokazać pozytywny wizerunek Obozu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 12:38
- Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski symbolizują dwa bardzo ważne nurty w polskiej myśli politycznej, ale także szerzej: w myśli ideowej. Są także symbolem pokolenia, które nazywamy pokoleniem niepokornych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Żaryn, pełniący obowiązki dyrektora nowo powołanej instytucji kulturalnej.
Audio
  • Jan Żaryn o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (Poranek Dwójki)

Powołanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji prasowej prof. Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prof. Jan Żaryn - historyk, badacz dziejów ruchu chrześcijańsko-narodowego.

Nowo powołana instytucja wpisuje się w tkankę organizacji kultury, zajmujących się polskim dziedzictwem i pamięcią. Jej celem będzie upamiętnienie wielopokoleniowego dziedzictwa, zapoczątkowanego przez mężów stanu i wielkich polskich patriotów: Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

- Przede wszystkim chcemy pokazać pozytywny wizerunek Obozu Narodowego, ponieważ jest on powszechnie nieznany. Będziemy organizować cykl spotkań branżowych, pokazujących polską inteligencję XIX, XX i XXI wieku z perspektywy Obozu Narodowego, ekonomistów, filozofów, działaczy politycznych, ale także wybitnych pisarzy i literatów - wyjaśnił Jan Żaryn.

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego podkreślił, że głównym celem jest odtworzenie w pamięci dzisiejszych pokoleń wizerunek polskiej elity intelektualnej, która została wymordowana w latach 1939-1956, albo pamięć o tych osobach została zupełnie zafałszowana w czasach PRL-u. - Wymieniam szczególnie te osoby, które były związane z twardym kośćcem Obozu Narodowego, czyli np. Stronnictwem Narodowym, ONR-em, ponieważ te dwie formacje zostały szczególnie mocno napiętnowane oskarżycielskim tonem w latach stalinowskich i ten stalinizm w mentalności polskiej oddziałuje do dnia dzisiejszego. Będziemy starali się z tego propagandowego czasu wreszcie wyjść jako wolni i suwerenni Polacy - mówił gość "Poranka Dwójki".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jan Żaryn (historyk, badacz dziejów ruchu chrześcijańsko-narodowego, p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego)

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 8.30

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń