X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojciech Ossowski: ludzie czuli głód folku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:00
- W Programie 3 Polskiego Radia pojawiłem się w niełatwym czasie, był stan wojenny, program przetrzebiony z kolegów reprezentujących "ekstrema Solidarności". Sam miałem z problem z odczuciem społecznym, bo na studiach byłem zaangażowany po stronie solidarnościowej, strajkowałem, kolportowałem bibułę...
Audio
Wojciech Ossowski
Wojciech OssowskiFoto: Grzegorz Śledź

Tak zaczął swoją gawędę o początkach tematyki folkowej w Polskim Radiu Wojciech Ossowski, autor audycji "Trójkowy Ossobowy" w Programie 3 Polskiego Radia i "Historii polskiego folku" w Programie 2. W obu prezentuje Słuchaczom polską muzykę folkową w wyjątkowej formie.

- Miałem garb na duszy - wspomina definiowane sytuacją polityczną początki pracy radiowej na antenie Trójki. - Przede mną jedyną audycję związaną z tym tematem, pod tytułem "Folk. Muzyka włóczęgów i poetów", prowadził Andrzej Jakubowicz. 12 grudnia 1981 roku wyjechał w podróż do USA - i, jak opowiadał Wojciech Ossowski, który przejął po nim pałeczkę, wrócił do kraju dopiero w 1995 roku. - Zaproponowałem mu poprowadzenie ostatniej jego audycji, bo przed wyjazdem do USA nawet nie miał okazji pożegnać się ze słuchaczami. Dzięki rozmowie z nim garb na mojej duszy się rozpłynął.

Folk w tych czasach dynamicznie się zmieniał, a Polskie Radio było tego świadkiem. - Wtedy nie było żadnych płyt ani informacji, nie było paszportów, więc nie można było podróżować! Wszyscy byli spragnieni egzotycznej tematyki, te okruchy wiedzy były na wagę złota.

Wojciech Ossowski wspominał w audycji reakcję, jaką wywoływało ukazanie się płyt takich zespołów, jak Kwartet Jorgi czy Varsovia Manta, mówił także, że choć dziś folk, blues, country itd. to odrębne gatunki, kiedyś stanowiły dla Polaków jedną rodzinę. Dziś też dostrzega entuzjazm wśród fanów folku, który - mimo że dotyczy już zupełnie innego świata, to jednak "jest kontynuacją tej samej przygody". 

***

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: Wojciech Ossowski

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 7.50

Specjalny odcinek audycji Historia polskiego folku wyemitowano w Poranku Dwójki z okazji 95-lecia Polskiego Radia.

at


Zobacz więcej na temat: folk world music muzyka ludowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogranicze folku i bluesa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:04
W audycji wróciliśmy do Folk Blues Meeting w Poznaniu, ważnej imprezy w historii polskiej muzyki, jeszcze póki co znaczących to samo. 
rozwiń zwiń