Jak przekształcić tradycję w biznes?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 18:00
- Zajęcia mają pomóc artystom w radzeniu sobie na współczesnym rynku. Chcieliśmy, aby uczestnicy mieli świadomość, jak poruszać się w biznesie i prezentować wartość swoich wyrobów - mówiły w "Poranku Dwójki" Agata Turczyn i Karolina Waszczuk. 
Audio
  • Masterklasy - czyli sztuka ludowa i biznes. Mówią Agata Turczyn, Karolina Waszczuk i dr Ewa Klekot (Poranek Dwójki)
  • Sylwia Kucharska zapowiada spotkanie dla kapel i zespołów "Melodie ludowe od Ostrowa" w Kaliszu (Poranek Dwójki)
  • Wspomnienie malarki Marii Wnęk w Nowym Sączu (Poranek Dwójki)
  • Relacja z jubileuszu 30-lecia kwartalnika "Znad Wilii" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Sztuka ludowa jest problematyczna, bo jest częścią życia ludzkiego, i jak każda sztuka podlega zmianom, nie jest wcale czymś stałym, tylko procesualnym. Ważne, żeby budować świadomość, że liczy się umiejętność - to, co warto pielęgnować, tkwi w samym artyście, a nie tylko w jego produktach - tłumaczyła dr Ewa Klekot. 

To są założenia programu "Masterklasy", który podsumowywaliśmy z naszymi gośćmi w audycji. Program obejmuje warsztaty dotyczące: budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu. Masterklasy stawiają artystów przed kwestiami: Jak przekształcić tradycję w biznes? Czym są prawa autorskie i dlaczego warto o nie dbać? Jak twórca może chronić swoje dzieła i dane w internecie?  

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • odwiedziliśmy Nowy Sącz, gdzie w Muzeum Okręgowym można było obejrzeć monodram poświęcony niezwykłej malarce - Marii Wnęk, która jest jedną z najwybitniejszych przedstawicielek sztuki art brut w Polsce,
  • połączyliśmy się z Kaliszem, gdzie odbędzie się spotkanie dla kapel i zespołów “Melodie ludowe od Ostrowa”. O tym opowiadał dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Sylwia Kucharska,
  • zapowiedzieliśmy jubileusz 30-lecia "Znad Wilii" - polskiego kwartalnika literacko-kulturalnego, wydawanego na Litwie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście:

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 7.00

mat. pras./gs/at

Czytaj także

"Rzemiosło 2.0 to coś więcej niż moda"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:33
Współczesne rzemiosło to nie tylko tradycja, czy atrakcja turystyczna. To kawałek życia, które nas otacza a rzemieślnik to współautor rzeczy nietuzinkowych - mówiła w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza mowa Azji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 13:31
Tajne języki dotyczą zwykle grup środowiskowych, ich przykładem są np. gwary albo żargony. Występują one także w wyjątkowy sposób na terenie Azji. Jak? To tłumaczyła gość "Poranka Dwójki", orientalistka, prof. Jadwiga Pstrusińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń