X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ołeh Sencow: jedynie sztuka może uratować świat

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:44
- Napisałem w więzieniu zbiór opowiadań o ludziach, których tam spotkałem, prowadziłem dziennik z głodówki, ale też napisałem trzy kolejne scenariusze - mówił ukraiński reżyser, podczas spotkania z widzami festiwalu filmowego Ukraina! w Warszawie. To pierwsza wizyta Ołeha Sencowa w Polsce po wyjściu z rosyjskiego więzienia.
Audio
  • Relacja ze spotkania z Olehem Sencowem w Warszawie (Poranek Dwójki)
Oleh Sencow
Oleh SencowFoto: PAP/Paweł Supernak

Ołeh Sencow był jednym z najsłynniejszych więźniów politycznych ostatnich lat. Został aresztowany przez Rosjan w 2014 roku na okupowanym przez Rosjan Krymie. Po fantomowym procesie - skazany na 20 lat kolonii karnej. Od początku odsiadywania wyroku o jego uwolnienie apelowały największe autorytety świata polityki i kultury. W Warszawie Ołeh Sencow podziękował ze wsparcie płynące z Polski: - Wydaje mi się, że oprócz Polski tylko Ukraina tak o mnie walczyła, podtrzymywała mnie na duchu. Cieszę się, że mogę być teraz w Polsce, bo czuję się tu jak w domu.

W maju 2018 roku Ołeh Sencow rozpoczął w więzieniu trwający 145 dni strajk głodowy żądając zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji. W zamknięciu notował swoje wrażenia oraz tworzył. Powstały 22 kilogramy tekstów. - Głodówka była trudna zwłaszcza pod koniec - wspominał reżyser. - Kilka razy pisałem wniosek, żeby mnie nie reanimowano, żebym mógł umrzeć w szpitalu, w zakładzie karnym. Ostatnie miesiące były najtrudniejsze ze względu na problemy z sercem, nerkami i oddychaniem. Miałem też anemię, lekarze grozili, że będą mnie karmić przymusowo. Potem nie miałem wielkiego wyboru i musiałem się poddać.

W Warszawie Ołeh Sencow upomniał się o ukraińskich więźniów politycznych nadal pozostających w rosyjskich więzieniach. Reżyser mówił też o swojej twórczej pracy podczas pobytu w zakładzie karnym i planach filmowych na przyszłość. Twórca podzielił się także swoją refleksją na temat siły sztuki, która może odmienić ludzkie serca.

Za odwagę i niezłomność Ołeh Sencow został wyróżniony przez Polską Akademię Filmową nagrodą Orzeł Specjalny.

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biesiada Literacka w Zbarażu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 10:12
W audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiedzieliśmy o polsko-ukraińskiej Biesiadzie Literackiej, która odbyła się w Zbarażu na Ukrainie. Udział w niej wzięli uczestnicy konferencji "Dialog Dwóch Kultur" - poeci, pisarze, tłumacze literatury z Polski i Ukrainy.
rozwiń zwiń