X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Żółte światło". Nowa powieść Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 12:53
- To, co piszemy, zostaje wchłonięte przez literaturę, przez pisma i jest to postać literacka przede wszystkim. A potem są jakieś większe lub mniejsze wspólnoty z autorem - mówił w Dwójce polski pisarz, felietonista i dramaturg, autor książki "Żółte światło", w której fikcja łączy się z wątkami autobiograficznymi.
Audio
  • Jerzy Pilch o książce "Żółte światło" (Poranek Dwójki)
Okładka książki Żółte światło Jerzego Pilcha
Okładka książki "Żółte światło" Jerzego PilchaFoto: Mat. prasowe

W swojej najnowszej powieści Jerzy Pilch przeszukuje własny życiorys i twórczość, kreując z nich monografię o poczuciu winy. Jak zaznacza autor książki, w jego powieści połowa historii jest zmyślona, a połowa prawdziwa, jednak czytelnikowi nie łatwo jest dostrzec między nimi różnicę.

Jak podkreślał autor, istotna jest w książce relacja z ojcem, która była dość trudna. - W podświadomości mogłem mieć taki zamiar, żeby wreszcie definitywnie napisać tyle, ile wiem, albo tyle, ile się domyślam o wojennych losach ojca, żeby ten temat zamknąć. Tymczasem to akurat ujęcie mnie zmieniło, przypomniałem sobie nagle pewne historie i okazało się, że z tym "starym" to byłem bliżej, niż mi się wydawało. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów pomyślałem o nim życzliwie - wspominał autor.

Jaki stosunek do głównego bohatera ma Jerzy Pilch? I czy ma w planach kolejną powieść? O tym w nagraniach audycji.

***

Rozmawiała: Katarzyna Oklińska

Gość: Jerzy Pilch

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Mat. prasowe/am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Wicha: przedmioty to zapis naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 17:00
- Z tego, co po nas zostaje zdałem sobie sprawę, gdy musiałem uporządkować mieszkanie po moich rodzicach. Uświadomiłem sobie, że zgromadzone tam przedmioty to zapis naszych losów i tego co wydawało się ważne - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody Literackiej "Nike".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: życie postaci historycznych ciągle mnie obchodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:08
W "Strefie Literatury" gościliśmy jedną z najpoczytniejszych polskich autorek powieści historycznych, autorkę m.in. powieści "Legion".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:54
- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń