Sabałowe Bajania - rusza słynne święto wielbicieli Podhala

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 09:00
Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego-Sabały, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. O konkursie w "Poranku Dwójki" opowiadał Bartłomiej Koszarek.
Audio
  • Relacja z wystawy prac Andrzeja Strumiłły pt. Psalmy, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź czwartego festiwalu U zbiegu rzek w Stężycy
  • Na Podhalu rozpoczyna się święto góralskiej kultury - Sabałowe Bajania (Poranek Dwójki)
Korowód otwierający 50. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.
Korowód otwierający 50. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.Foto: PAP/Grzegorz Momot

53. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych początkowo był tylko konkursem gawędziarzy. W miarę upływu lat Sabałowe Bajania rozrastały się zasięgiem i programem. Festiwal cieszy się dziś wielkim zainteresowaniem odbiorców, którzy ściągają tłumnie do Bukowiny Tatrzańskiej na pięć sierpniowych dni.

- Początki tego wydarzenia sięgają nawet 1928 roku - opowiadał gospodarz wydarzenia Bartłomiej Koszarek. - Najważniejszą jego częścią jest oczywiście ogólnopolski konkurs gawędziarzy, śpiewaków - artyści z całej Polski na niego przyjeżdzają, żeby się spróbować. Ważna jest też Sabałowa Noc, czyli koncerty zespołów i ceremonia pasowania na zbójnika oraz inne atrakcje.

Sabałowe Bajania to najstarszy w regionie impreza sprzyjająca zachoawniu góralskiej tradycji i gwary. Uczestników i widzów przyciąga aura ponadczasowej kultury ludowej. Konkursom towarzyszą dodatkowe atrakcje: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja tradycyjnych potraw, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki zajrzeliśmy też do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, gdzie ma miejsce wystawa prac Andrzeja Strumiłły pt. Psalmy. Prezentowane prace stanowią cykl powstały w roku 1988 i poświęcony pamięci Żydów. Na południu Polski "Psalmy" prezentowane są po raz pierwszy.

Zapowiedzieliśmy też czwarty festiwal U zbiegu rzek w Stężycy niedaleko Lublina. O wydarzeniu opowiadał Paweł Warowny - prezes fundacji Z Przytupem i kierownik artystyczny festiwalu.

- Zapraszamy na występy kapel, zespołów, młodzieży i starszych artystów z trzech wojewódz: podlaskiego, lubelskiego i mazowiekiego - bo zamysł jest taki, żeby zapraszać artystów ludowych z tych wielków, a ze sobą sąsiadujących regionów. Stężyca leży właśnie na styku tych regionów, dlategto wybraliśmy ją na siedzibę wydarzenia.

Do tego sluchaliśmy najnowszych odcinków naszych stałych cykli, "Historii polskiego folku" i "Słowianka". Szczegóły rozmów - w nagraniach.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Goście: Paweł Warowny (fundacja Z Przytupem), Bartłomiej Koszarek (gospodarz Sabałowych Bajań)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 7.00

at

Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny zespołu DAGADANA

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 13:00
Zespół łączy elementy ukraińskiej i polskiej kultury muzycznej, w ich twórczości słychać fascynację brzmieniem korzeni, dialog z tradycjami i nawiązania do współczesnej kultury muzycznej - jazzu, elektroniki i muzyki świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Joniec: Gęśle nie będą wisiały tylko na ścianie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:30
- Zamierzam ich używać, w zespole kakofoNIKT nie będzie to trudne, każdy gra tu na różnych dziwactwach. Ja też, jak widać było na koncercie, nie wybrzydzam w instrumentarium, a mam wrażenie, że mam jakiś pociąg do smyków – śmiejąc się, opowiadał zdobywca "Złotych Gęśli", Michał Joniec.
rozwiń zwiń