Świat folku i folkloru w "Poranku Dwójki"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 09:00
W sobotniej audycji moc informacji ze świata folku i kultury ludowej. Porozmawialiśmy m.in. o 65-leciu działalności Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz zaprosiliśmy na siedemnastą edycję "Biesiady Karpackiej".
Audio
  • Małgorzata Broda opowiada o Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, gdzie po raz siedemnasty odbędzie się "Biesiada Karpacka" (Poranek Dwójki)
  • Damian Danak, etnograf Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli opowiadał o wydarzeniu pt. "Ginące zawody i umiejętności" (Poranek Dwójki)
  • Krzysztof Butryn i Agata Turczyn opowiadają o warsztatach dla dzieci "Rośnij muzyczko, rośnij" organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Elżbietą Berendt - kierownikiem Muzeum Etnograficznego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
Drewniane ule. Publikacja Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska-
Drewniane ule. Publikacja “Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska”- Foto: materiały promocyjne

W audycji o 65-leciu działalności Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu – jedynej instytucji na Dolnym Śląsku specjalizującej się w etnograficznej dokumentacji regionu, posiadającej w swoich zbiorach ponad 20 tys. eksponatów będących świadectwem życia dawnych i obecnych mieszkańców. Zbiory wrocławskiego Muzeum obrazują skomplikowane dzieje regionu, gdzie po II wojnie światowej doszło do niemal całkowitej wymiany ludności. Na ziemiach tych spotkały się ze sobą dwie tradycje - przedwojenna i powojenna. Obie zróżnicowane etnicznie, przerwane lub zaburzone przez dramat wojny i masowych przesiedleń. Obok ludzi reprezentowały je rzeczy, pozostawione przez jednych i przywiezione przez innych.

O 9.25 naszym Gościem Poranka była Elżbieta Berendt - kierownik Muzeum Etnograficznego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Do zdobycia mieliśmy publikacja "Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska". Z kolei w naszej porankowej zabawie było można otrzymać Płytę Poranka - "Pływut' roky"​ zespołu Werchowyna.​​

Z kolei ok. 9.10 zapraszaliśmy na spotkanie z Mironem Zajfertem, który zaprosił na ostatnie przed wakacjami Folkowo/Bemowo - tym razem odbywające się w Amfiteatrze na Bemowie. W programie 4. Warszawski Przegląd Kapel i Muzyków Ulicznych oraz wieczorny koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Wcześniej, o 7.50, przenieśliśmy się do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, gdzie po raz siedemnasty odbędzie się "Biesiada Karpacka", czyli święto karpackich kultur. 

Chwilę później, o 8.10, usłyszeliśmy relację z warsztatów dla dzieci "Rośnij muzyczko, rośnij" organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. W trakcie spotkania poznaliśmy pieśni, obrzędy i zwyczaje związane z rokiem kalendarzowym, a także obrzędowością rodzinną.

Z kolei o 8.35 połączyliśmy się telefonicznie z Ochlą. O "Ginących zawodach i umiejętnościach" - wydarzeniu, podczas którego skansenowskie zagrody tętnią życiem dawnej wsi, opowiadał etnograf Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli - Damian Danak.

O 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowiadał nam o początku muzycznej drogi Ireny Santor. W "Abecadle etnografa" o 8.50 dr Barbara Ogrodowska opowiadała o chrzcinach, a o 8.00 swoją fascynacją kulturalną podzielił się z Państwem Piotr Kamiński.

Jak zawsze podczas sobotniego, porannego, spotkania nie zabrakło naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników: o 7.20 i 8.20.

Zapraszamy do odsłuchania podcastów.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00

gs


Czytaj także

Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 13:00
30 maja 2019 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński wręczył wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń