X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Rasa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 08:00
Słowo to wywodzi sie z łaciny i arabskiego, od radix, ras, i pierwotnie oznacząło głowę lub korzeń. W stosunku do rodów arystokratycznych i koni było używane już w średniowieczu - tłumaczyła genezę pojęcia rasy dr Maria Małanicz-Przybylska.
Audio
  • Pojęcie rasy w "Abecadle etnografa" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Znaczenie rasy, które odnosi się do ludzi, stało się kategorią dzielącą ludzką populację ze względu na cechy biologiczne i anatomiczne. Duży wpływ na jego kształtowanie miały wyprawy i odkrycia geograficzne. Upowszechniło się na dobre - jak mówiła gość audycji - w momencie oceanicznych migracji i przymusowych transportów Europejczyków i Afrykanów do obu Ameryk, bo zbliżyły one duże i kompletnie różne od siebie grupy. 

Dlaczego pojęcie ras zaczęło wiązać się poczuciem wyszości? Jak odnosiło się do cech inteligencji czy kultury? Wreszcie czy można zidentyfikować cechy rasy u ludzi? O tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 25.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

at


Zobacz więcej na temat: antropologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak