Wielki Tydzień. Przed nami Misteria Paschalia 2019

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 16:15
W audycji zapowiemy rozpoczynający się jeden z najważniejszych festiwali poświęconych muzyce dawnej na świecie i jedno z najważniejszych artystycznych wydarzeń okresu Wielkiego Tygodnia w Polsce.
Misteria Paschalia
Misteria PaschaliaFoto: Krakowskie Biuro Festiwalowe/mat. prasowe

Jak każdego roku przygotowano unikatowy repertuar z dziełami rzadko prezentowanymi lub wykonywanymi współcześnie po raz pierwszy - czy to w Krakowie, czy w Polsce, czy nawet na świecie. O tegorocznej odsłonie Festiwalu opowie o 8.30 Paweł Szczepanik, koordynator artystyczny i programowy Festiwalu Misteria Paschalia (transmisja wideo).

Zobacz: Misteria Paschalia w Dwójce >>>

W audycji spotkamy się też z Maciejem Siembiodą - autorem thrillera "Gambit", w którym po mistrzowsku wykorzystuje autentyczne wydarzenia z historii oraz wątki biograficzne prawdziwych postaci.

Ponadto w programie:

  • relacja ze słynnego konkursu palm w Lipnicy Murowanej,
  • wywiad z Wojciechem Jagielskim o pracy korespondenta wojennego,
  • rekomendacje kulturalne Józefa Brody,
  • Stary Teatr od kulis.

"Płytą tygodnia" jest album z Pasją wg św. Marka Jana Sebastiana Bacha nagrany przez solistów oraz zespoły La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations. Na uczestników konkursu "Dwójka na piątkę" czeka zestaw dwóch świetnych gier planszowych.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w poniedziałek (15.04) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Paweł Siwek.

mko/pg

Zobacz więcej na temat: muzyka dawna
Czytaj także

Adam Bałdych: muzyka sakralna jest balsamem na pędzący świat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:11
- Jako artysta, chciałbym muzyką wnieść jakąś wartość w życie ludzi, którzy mnie otaczają. Odnalazłem tę wartość w muzyce sakralnej - opowiadał ceniony skrzypek o swoim najnowszym albumie "Sacrum Profanum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmiało średniowiecze?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:23
W audycji wybieraliśmy się do pracowni Stanisław Mazurka, którego dzieła można oglądać między innymi w Gnieźnie na wystawie "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego".
rozwiń zwiń