X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ludzie, przedmioty i historia, czyli "Millenium"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 10:00
- Za pomocą przedmiotów codziennego użytku przedstawiamy 13 sfer życia człowieka i to, jak kształtowało się ono na przestrzeni dziejów - mówiły w "Poranku Dwójki" Anna Grunwald i dr Edyta Lisek-Lubaś o nowej wystawie warszawskiego Muzeum Etnograficznego.
Audio
  • Anna Grunwald z PME w Warszawie i dr Edyta Lisek-Lubaś opowiadają o nowej wystawie "Millenium" (Poranek Dwójki)
Wystawa Millenium w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Wystawa "Millenium" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Foto: mat. pras. PEM

- Przy przygotowywaniu tej wystawy kierowaliśmy się potencjałem edukacyjnym, który zauważyliśmy w istniejących już kolekcjach muzealnych, złożonych z przedmiotów codziennego użytku różnych generacji ludzi. Zapytaliśmy odbiorców, jak ich zdaniem powinno wyglądać nowoczesne muzeum etnograficzne, czym w ogóle jest dla nich tradycja i jak ich zdaniem można to wszystko ująć w formę wystawy mobilnej, przystosowanej do dziesiejszych potrzeb - mówiła w audycji Anna Grunwald, kierowniczka działu naukowo-oświatowego z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie o nowo otwartej wystawie "Millenium".

- Co ważne, wystawa przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W materiałach zastosowaliśmy różne mechanizmy mające ułatwić odbiór wystawy osobom z problemami ze wzrokiem i słuchem. Cieszy fakt, że podejście to staje się powoli normą - tłumaczyła dr Edyta Lisek-Lubaś, która przygotowała audiodeskrypcję i odpowiadała za przygotowanie ekspozycji do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Ekspozycja obejmuje 13 grup obiektów reprezentujących podstawowe obszary ludzkiej egzystencji, takie jak: pożywienie, spożywanie posiłków i przechowywanie żywności, leczenie, ubieranie, ogrzewanie, śmieci, budownictwo, rolnictwo, rozrywka, używki. Każda z grup obrazuje trzy generacje rzeczy: najstarsze, pochodzące ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, te z czasów przełomu wieku XX i XXI, czyli millenium, oraz projektowane i używane dzisiaj. Wystawie towarzyszy wiele ciekawostek i atrakcji multimedialnych dla dzieci i dorosłych. 

Jak pralka wpłynęła na życie człowieka? Czym są kasztany do prania i jak zrobić własnego robota? Między innymi o tym posłuchać można w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycjiPoranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Anna Grunwald (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie), dr Edyta Lisek-Lubaś (wykładowczyni, edukatorka)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 9.20

at/gs