X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Skarby uratowane z potopu szwedzkiego trafią do Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 12:41
- Do dzisiaj w sumie wydobyliśmy ponad 20 ton marmurów, dwie armaty, 20 kół armatnich, kule armatnie i mnóstwo drobnych obiektów - mówili w Dwójce dr hab. Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski, autorzy książki "Uratowane z Potopu".
Audio
  • Dr hab. Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski o książce "Uratowane z Potopu" (Poranek Dwójki)

Józef Piłsudski 1200.jpg
Jan Ołdakowski: marszałek Piłsudski żył w otoczeniu zwierząt

Ich książka opowiada o historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Polskę i Szwecję, dwa państwa leżące po dwóch stronach Bałtyku, w XVII wieku łączyła jedna dynastia – Wazów. Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój, prawdziwy złoty wiek. Polsce – potop szwedzki i bezprzykładny rabunek dóbr kultury. Wystarczyło pięć lat, by Rzeczpospolita, europejska potęga, legła w gruzach. Takiego spustoszenia nie dokonali potem ani naziści, ani Rosjanie podczas II wojny światowej.

Dr hab. Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski wraz z grupą poszukiwaczy w 2009 roku rozpoczęli próby odnalezienia na dnie Wisły dóbr kultury zrabowanych podczas potopu szwedzkiego. To, co znaleźli albo zostało już przekazane muzealnikom, albo trafi do nich w przyszłości. - Część z tych obiektów, głównie militaria, trafiły do Muzeum Wojska Polskiego. Niektóre z nich są już eksponowane. Natomiast marmurowe elementy przechodzą w tej chwili badania naukowe i konserwację. Architekci próbują złożyć w całość te wszystkie drobne puzzle, z których składał się fronton Pałacu Kazimierzowskiego. Jak już będzie dokładnie wiadomo, jak on wyglądał, zostanie pewnego dnia odbudowany i postawiony w Muzeum Historii Polski, które właśnie powstaje - tłumaczyli goście Dwójki.

Dlaczego niski stan Wisły wcale nie koniecznie służył poszukiwaniom spoczywającym na dnie rzeki skarbów? Czego udało się dowiedzieć dzięki wydobytym znaleziskom? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: dr hab. Hubert Kowalski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego), Marcin Jamkowski (chemik, dziennikarz naukowy, filmowiec)

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Twórcy filmu "Uratowane z potopu": górę wziął nasz romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 12:00
- Zaczęliśmy produkcję filmu nie mając zagwarantowanych absolutnie żadnych funduszy. Przez pierwsze 4 lata finansowaliśmy ten film z własnej kieszeni, dopiero potem związaliśmy się z producentem - mówili w Dwójce Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik.
rozwiń zwiń