X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pisanie biografii Makuszyńskiego to było wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 10:00
- Kornel Makuszyński długo czekał na swoją biografię, bo utrwalił się jako autor książek dla dzieci, a pisarzami dla dzieci nie interesują się krytycy literaccy, więc mało jest o nich tekstów - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek, autor książki "Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce".
Audio
  • "Pisanie biografii Makuszyńskiego to było wyzwanie". Z Mariuszem Urbankiem rozmawia Paweł Siwek (PR, 1.06.2017)
Kornel Makuszyński na zdjęciu z lat 30.
Kornel Makuszyński na zdjęciu z lat 30.Foto: wikimedia/domena publiczna

Gość "Poranka Dwójki" podkreślił, że ojciec Koziołka Matołka, zanim został gwiazdą literatury dziecięcej, był cenionym publicystą teatralnym. - Już jako dwudziestolatek został recenzentem pisma "Słowo polskie", które ukazywało się we Lwowie. Warto pamiętać, że wówczas recenzent miał bardzo dużą władzę, gdyż swoim tekstem mógł zrzucić z afisza daną sztukę. W tej sytuacji do młodego Makuszyńskiego piękne oczy robiły aktorki, a starzy aktorzy zapraszali go na kieliszek koniaku - opowiadał Mariusz Urbanek.

Biograf wyjaśniał okoliczności, w jakich Makuszyński zaczął pisać dla najmłodszych. Urbanek zwracał też uwagę na początek lat trzydziestych XX wieku, który okazał się jednym z najwspanialszych okresów w dziejach polskiej literatury dla dzieci. - To wygląda tak, jakby nad naszym krajem wybuchła jakaś bania z twórczością dla dzieci.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Mariusz Urbanek (pisarz, publicysta)

Data emisji: 1.06.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:00
- Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej - opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin autora "Awantury o Basię" czy "Szatana z siódmej klasy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska bez retuszu w książkach ojca Koziołka Matołka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 15:36
W "Opowieści po zmroku" przyglądaliśmy się postaci Kornela Makuszyńskiego, autora najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, który... sam za dziećmi nie przepadał.
rozwiń zwiń