Wojciech Kossak. Biografia "malarza polskiej chwały"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:11
W "Poranku Dwójki" spotkamy się z Janem Łozińskim, współautorem nowo wydanej książki o życiu Wojciecha Kossaka.
Fragment obrazu Wojciecha Kossaka Autoportret. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, czerwiec 2015 r.
Fragment obrazu Wojciecha Kossaka "Autoportret". Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, czerwiec 2015 r. Foto: PAP/reprodukcja

Poranek Dwójki

Jan Łoziński w swoim pisarstwie zajmuje się historią polskiego obyczaju, szczególnie interesuje go życie codzienne w dwudziestoleciu międzywojennym, a także w XIX w. Nakładem wydawnictwa PWN ukazała się właśnie autobiografia autorstwa Mai i Jana Łozińskich poświęcona wybitnemu malarzowi Wojciechowi Kossakowi. Syn Juliusza Kossaka, ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec (jak głosi zapowiedź książki: "dżentelmen, flirciarz, hazardzista") będzie bohaterem rozmowy po godz. 8.10 (transmisja wideo).

Po godz. 7.35 natomiast opowiemy o "Pociągu do miasta", czyli II Letnim Festiwalu Teatru Gdynia Główna, który zaprasza na niebiletowane, otwarte spektakle grane w miejskiej przestrzeni (25-31 lipca br.).

Poza tym w "Poranku": "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Archiwalnia", a o 7.05 "Płyta tygodnia". Do zdobycia płyta, na której zespół La Stagione Frankfurt pod dyrekcją Michaela Schneidera gra koncerty na różne instrumenty Jerzego Filipa Telemanna. To trzecia część cyklu płytowego "The Grand Concertos for Mixed Instruments" (album firmy CPO).

A codziennie tuż przed godz. 9.00 rekomendacje kulturalne przedstawia znakomita śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel.

***
Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (25.07) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Marcin Pesta.

jp/ob

Czytaj także

Wojciech Kossak. Sienkiewicz pędzla

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 05:50
Umierający generał Sowiński oparty o armatnią lufę, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej oddający salwę w okrytym śniegiem okopie, dziewczynka - jedno z Orląt Lwowskich - kuląca się z pistoletem w ręku, gdy jej koledzy mierzą do wroga z karabinów, Piłsudski siedzący na Kasztance na skraju lasu. Wszystkie te obrazy utrwalił w narodowej świadomości Wojciech Kossak.
rozwiń zwiń