Za co krakowianie lubią Armię Czerwoną?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 10:30
Krakowska wystawa "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" pokazuje koniec drugiej wojny światowej i pierwsze lata "wolności" tego miasta.
Audio
  • "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowy z laureatami Paszportów "Polityki" (Poranek Dwójki)
Wystawa Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków w Fabryce Emalia Oskara Schindlera potrwa od 19 stycznia do 30 sierpnia 2015 r. (na zdj. fragm. plakatu wystawy)
Wystawa "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" w Fabryce Emalia Oskara Schindlera potrwa od 19 stycznia do 30 sierpnia 2015 r. (na zdj. fragm. plakatu wystawy) Foto: mat. promocyjne

W 1945 r. radziecki dowódca Iwan Koniew, zachwycony pięknem grodu Kraka, dokonał wspaniałego manewru wojskowego, by nie doszło do zniszczenia miasta. Tak przynajmniej głosi nieprawdziwa legenda. – Nawet kombatanci i osoby, które w 1945 r. miały kilkanaście lat, opowiadały mi o zdobyciu Krakowa przez Armię Czerwoną w taki sposób, w jaki po wojnie opisywała to propaganda komunistyczna – mówił Grzegorz Jeżowski.

Mimo że od końca PRL minęło już 25 lat, mit ocalenia miasta wciąż żyje w pamięci zbiorowej krakowian. Forsowane przez kilkadziesiąt lat komunizmu słowo "wyzwolenie" weszło do polskiego słownika i nic nie wskazuje na to, by mogło zostać zastąpione swoim przeciwieństwem. Dziś mówi się o 70. rocznicy "bitwy o Kraków". Z drugiej strony warto odnotować fakt, że po 1989 r. miasto bardzo szybko pozbyło się pomnika Iwana Koniewa.

***

Poza tym w audycji zdaliśmy relację z wręczenia Paszportów "Polityki". Gala rozdania nagród odbyła się wieczorem 13 stycznia. Z laureatami rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Grzegorz Jeżowski (kurator wystawy "Wyzwolenie czy zniewolenie?" w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), laureaci Paszportów "Polityki"

Data emisji: 14.01.2014

Godzina emisji: 6.00

mc/mm

Czytaj także

Niech czerwonoarmiści idą spać gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 18:00
– Bezrefleksyjnie mówi się: "wyzwolenie". Owszem, Armia Czerwona wyzwoliła nas od niemieckiej okupacji. Lecz było to przecież instalowanie nowego ustroju na radzieckich czołgach - mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler w rozmowie o warszawskim Pomniku Braterstwa Broni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń