X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Miłosz nieznany. Powojenna przemiana poety

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 12:00
- Ten zbiór przedziwnych, wielogatunkowych tekstów dokonuje rewizji całości dzieła Miłosza. Pokazuje, że w czasie okupacji nastąpiło w nim głębokie przeobrażenie - o publikacji "W cieniu totalitaryzmów" mówiła w Dwójce prof. Joanna Zach.
Audio
  • Obraz Czesława Miłosza w książce "W cieniu totalitaryzmów" (Dwukropek/Dwójka)
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: PAP/Jerzy Undro

"W cieniu totalitaryzmów" to obszerny, kilkusetstronicowy tom artykułów, które Czesław Miłosz napisał w latach 1940 - 1951, publikując je na łamach pism nadal niepodległej Litwy, a następnie - w powojennej prasie polskiej. Do tej pory znane były wąskiemu gronu miłoszologów, dziś możemy się zapoznać z nimi wszyscy. Czym zaskakują teksty poety z tego okresu? - Zobaczyłem Miłosza w rolach, w których go nie pamiętałem - mówił w Dwójce prof. Mariusz Urbanek. - Mamy tutaj Miłosza reportera, krytyka filmowego, ale także niesłychanie skrupulatnego komentatora politycznego.

Wojenne i powojenne artykuły pozwalają postawić pytania o postawę artysty wobec zbiorowego losu narodu, wobec kataklizmu okupacji, a potem - wobec nowej rzeczywistości politycznej 2. połowy lat 40. I choćby zastanowić się, czy rację miał Miłosz, podsumowując swe doświadczenia z kampanii wrześniowej roku 1939 retorycznym pytaniem: "Jak to się dzieje, że naród polski, posiadający wiele cnót, ma tak twarde serce. Jakąś beztroskę wobec ludzkich losów, brak zabiegania o polepszenie doli słabych, bezbronnych, maluczkich".

O książce "W cieniu totalitaryzmów" rozmawialiśmy z historykami literatury: prof. Joanną Zach, prof. Aleksandrem Fiutem i prof. Maciejem Urbanowskim.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Andrzej Franaszek

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.30


"W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki "W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki

jp/bch/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń