X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kobiety Niepodległej: Kazimiera Iłłakowiczówna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:00
Bohaterką pierwszego odcinka cyklu była poetka, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego zapisała się w historii nie tylko dzięki swej twórczości.
Audio
  • Kobiety Niepodległej: Kazimiera Iłłakowiczówna (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Kazimiera Iłłakowiczówna
Kazimiera IłłakowiczównaFoto: PAP/CAF

Jako osoba wybitnie utalentowana językowo od 1918 roku pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na stanowisku referendarza, a później radcy ministerialnego. Pracę urzędniczą, w przeciwieństwie do wielu kolegów-pisarzy, uważała za zaszczyt - służbę na rzecz odradzającego się kraju. Wkrótce zakres jej obowiązków znacznie się powiększył - w 1926 roku Józef Piłsudski zaproponował jej stanowisko osobistego sekretarza (nie sekretarki, co zawsze podkreślała).

Praca poetki polegała na odpowiadaniu na listy przychodzące do Marszałka (po latach wyliczyła, że odpisała na przeszło 250 000 listów!), dbaniu o jego wizerunek publiczny oraz reprezentowaniu Polski za granicą. O tym, z jakimi sprawami zwracały się do Józefa Piłsudskiego dzieci, jak Iłłakowiczównie udawało się łączyć pracę z twórczością, a także o jej opiece nad rannymi żołnierzami podczas I wojny światowej opowiedziała w audycji Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Kinga Michalska

Gość: Joanna Kuciel-Frydryszak

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Iłła". Kazimiera Iłłakowiczówna walczy z fatum

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 13:35
W cyklu "To się czyta" Ewa Wencel prezentowała fragmenty książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" Joanny Kuciel-Frydryszak.
rozwiń zwiń