X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historia pewnych zdjęć. Tajemnica lokacji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 18:52
Kuki - tak prawdopodobnie wołano na chłopca ze starego zdjęcia, któremu się przyglądamy - przyszedł na świat w 1937 r. Mama postanowiła przygotować dla niego album. Wybuch wojny przerwał gromadzenie fotografii, gdy chłopiec miał 2 lata. W ramach akcji Polskiego Radia "Historia pewnych zdjęć" sprawdzimy co można wyczytać z zachowanych pamiątek.  
Audio
  • Historia pewnych zdjęć - tajemnica lokacji (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/iravgustin

- Moda na robienie zdjęć spacerowych była charakterystyczna dla fotografii lat 20. i 30. Popularne miejsca spacerowe takie jak Nowy Świat, ulica Chmielna, czy zaułki Ogrodu Saskiego, to okolice, w których rodziny chętnie pozwały się fotografować.  Dziś te pamiątki są dla nas nieocenionym źródłem informacji o miastach - o tym czytać lokację zdjęcia opowiadał Adrian Sobieszczański, przewodnik.

Historia pewnych zdjęć - zobacz więcej >>>

- Robieniem zdjęć na ulicach miast trudnili się lajkarze lub lejkarze – od nazwy popularnego aparatu marki Leica, który zrewolucjonizował fotografowanie - tłumaczył varsavianista Jakub Jastrzębski – wtedy powstał nowy fach - fotografowie uliczni. Często porównywano ich do przekupek, bo głośno krzyczeli i zaczepiali przechodniów. Miastem, które z nimi walczyła była Gdynia. W Warszawie musieli mieć specjalne karty rzemieślnicze.

Dzięki takiemu "ulicznemu fotografowi" na zdjęciach Kukiego zachował się nieistniejący już warszawski Pałac Kronenberga, w miejscu którego stoi dziś hotel. Dostrzegamy także ówczesny układ ulic i kamienice. Na zdjęciach varsavianista dojrzał dworzec wodny, czyli Przystań Inspekcyjną. W oddali widać dzisiejszy Port Praski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 15.00

uk


Zobacz więcej na temat: zdjęcia Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat z innej perspektywy. Fotografując z dachu wieżowca

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 12:37
– Z wieżowca widzimy miasto jako wielki organizm, który żyje. Tak jak mamy tętnice i żyły, tak mamy ulice; tak jak płynie w nich krew, tak przepływają ludzie i samochody – to robi wrażenie – mówił w Polskim Radiu 24 fotografik architektury Sebastian Deptuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Pewnych Zdjęć. Co o bohaterach mówią ich stroje?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 10:46
W audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o tajemniczym albumie, odnalezionym w 1944 roku. Tym razem analizowaliśmy stroje, które noszą postacie na zdjęciach.
rozwiń zwiń