X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakob Böhme. Zgorzelecki szewc, który fascynował Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:00
- Wpływ Jakoba Böhme jest niezależny geograficznie i światopoglądowo. Interesują się nim zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Anglii, czyli świecie zachodnim, ale też na przykład w Rosji i Japonii - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Łukasz Chwałko, kulturoznawca i filmowiec, autor filmu popularnonaukowego "Jakob Böhme – życie i twórczość".
Audio
  • Śladem Jakuba z Czech (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jakob Bohme
Jakob BohmeFoto: Shutterstock/Prachaya Roekdeethaweesab

Przez 10 lat Jakob Böhme mieszkał w kamieniczce nad prawym brzegiem Nysy (dziś pod numerem 12, przy ul. Daszyńskiego). To tam przeżył wielkie oświecenie duchowe, które zmieniło jego sposób myślenia i życia. Jak zaznaczył Łukasz Chwałko, wcześniej wpłynęło na niego również miejsce urodzenia, czyli Görlitz, które było punktem tranzytowym skupiającym wiele różnych kultur i idei.

- Ktokolwiek jechał, na przykład z Moskwy, Gdańska, Wrocławia na zachód Europy, musiał się zatrzymać właśnie w Görlitz. I w tym mieście był na pewno dostęp do literatury: dzieł Paracelsusa czy Keplera. Zatem Böhme musiał być pod wpływem różnych idei i mieć z nimi styczność - wyjaśnił kulturoznawca.

Dla niemieckich romantyków Jakob Böhme był postacią centralną. Za ich pośrednictwem poznali go także twórcy polscy. Inspirował Adama Mickiewicza, Andrzeja Towiańskiego, a być może też Juliusza Słowackiego. - Mickiewicz pisze wprost, że jest to dla niego jeden z ważniejszych filozofów i mędrców. Inspirowali się nim Słowacki czy Hoene-Wroński - podkreślił Łukasz Borowczak z Domu Jakuba Böhmego w Zgorzelcu. - Te nawiązania głównie dotyczą pewnego rodzaju poetyckiego ducha, którym inspirowali się romantycy w ogóle.

O życiu i twórczości zgorzeleckiego szewca opowiadał również Pedro Snooijer, przewodnik miejski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Jakub Kukla

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 15.00

am/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baruch Spinoza – wszystko jest Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 06:00
- Był myślicielem, który musiał wzbudzać kontrowersje - mówił o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".
rozwiń zwiń