Jacek Laskowski: tor wyścigów na Służewcu to ostatni obiekt wielkiej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 16:04
- Ta budowla jest świadectwem otwartości umysłu i umiejętności zorganizowanego działania o wielkiej skali. W momencie, gdy to piękne dzieło zostało ukończone od razu ciach - i się skończyło. Historia całkowicie się odwróciła i ten kraj przestał już istnieć w takiej postaci. Dla mnie to ostatni pomnik wielkości Polski - mówił w Dwójce architekt.
Audio
  • Przedwojenna historia toru wyścigów konnych na Służewcu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Derby warszawskie na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie, lipiec 1939 r.
Derby warszawskie na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie, lipiec 1939 r. Foto: Archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

80 lat temu, 3 czerwca 1939 roku, został otwarty tor wyścigowy na Służewcu. Wyścigi konne były przed wojną jednym z najpopularniejszych sportów, a na stołecznym hipodromie biegało ponad tysiąc koni. Architekt hr. Zygmunt Plater-Zyberk z zespołem stworzyli w Warszawie najnowocześniejszy i najpiękniejszy obiekt architektury hippicznej, który był, zważywszy na skalę, sprawnie działającym miastem.

- Łączna powierznia obiektu to 138 hektarów. Dzieli się ona na kilka stref funkcjonalnych. Pierwsza z nich to trybuny przy torze głównym, gdzie są rozgrywane wyścigi. Druga strefa to stajnie rozmieszczone w dwóch grupach: stajnie północne i południowe. Przy stajniach znajduje się zabudowa mieszkaniowa, gdzie przed wojną mieszkali pracownicy zajmujący się końmi. Trzecia strefa to tor treningowy. Dla kogoś kto nie zna tego miejsca jest on w ogólne niedostrzegalny, bo znajduje się całkowicie na uboczu. To wszystko jest spojone poprzez aleję dojazdową, która jest bardzo ciekawym założeniem urbanistycznym. Nie jest ona prostą osią. Od wjazdu od ul. Puławskiej idzie ona wzdłuż łuku toru głównego i kończy się budynkiem biurowym - tłumaczył Jacek Laskowski.

Jak wyglądały trzy przedwojenne miesiące działalności toru wyścigów konnych na Służewcu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Jacek Laskowski (architekt, zastępca dyrektora toru na Służewcu do spraw inwestycji), Andrzej Szydlik (komentator i znawca wyścigów konnych)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Skąd się wzięła tężnia solankowa w Konstancinie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 15:21
Mieści się w samym sercu Parku Zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie. O jej historii i właściwościach opowiadaliśmy w audycji "Kwadrans bez muzyki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie ścieżki Mirona Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:47
- Interesował się nowoczesną architekturą np. hotelem Forum, Domami Towarowymi Centrum, Rotundą. Zachowało się sporo jego zapisów dotychczących dziwnych opowieści na temat tych budynków - mówił w Dwójce dr Igor Piotrowski.
rozwiń zwiń