Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o orkiestrach społecznych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 08:22
Czym się różni orkiestra społeczna od tej profesjonalnej? Jak można wejść w jej szeregi? Między innymi o tym opowiedzieliśmy w "Kwadransie bez muzyki".
Audio
  • Czym jest orkiestra społeczna (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chayanit/Shutterstock

Wspólne muzykowanie jako hobby? Bez stresujących egzaminów i przymusowego, żmudnego ćwiczenia gam oraz pasaży? Sposób na spędzanie wolnego czasu tak samo przyjemny jak np. sport? Orkiestra Społeczna udowadnia, że to możliwe i przywraca do Polski tradycję, która zaniknęła kilkadziesiąt lat temu.

Orkiestry społeczne to zespoły, w których w czasie wolnym miłośnicy muzyki mogą rozwijać swoją pasję grania orkiestrowego i kameralnego. Ich członkami w większości są osoby dorosłe, niebędące muzykami, ale posiadające umiejętność grania na klasycznych instrumentach, uczęszczające w przeszłości do szkół muzycznych. Orkiestry społeczne nie tylko sprzyjają rozwijaniu zainteresowań muzycznych, ale też mają za zadanie dotrzeć z muzyką na żywo do miejsc o utrudnionym do niej dostępie – ośrodków opiekuńczych, domów pomocy społecznej, szpitali czy świetlic środowiskowych. Taki model realizowania pasji jest znany w wielu krajach- u nas postanowił go spopularyzować Wojciech Walczak - muzyk i działacz społeczny, znany między innymi z prowadzenie Polskiej Orkiestry Młodzieżowej.

W audycji odwiedziliśmy muzyków podczas cotygodniowej, piątkowej próby.

O tym, jak działa taka instytucja, opowiedział dyrygent Orkiestry – Wojciech Walczak oraz przedstawiciele poszczególnych sekcji instrumentalnych.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Milena Gąsienica

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 15.00

jp/bch


Czytaj także

"Viva Moniuszko!". Twórca "Halki" jako supergwiazda

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:21
Wystawa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie umieszcza muzycznego wieszcza w kontekście nawiązującym jednoznacznie do twórczości Andy'ego Warhola i Roy'a Lichtensteina.
rozwiń zwiń